قدیریان: سوگواره هنر عاشورایی رویکرد جدید به بحث «عاشورا» دارد

قدیریان در برنامه تلویزیونی مطرح کرد؛

سوگواره هنر عاشورایی رویکرد جدید به بحث «عاشورا» دارد

دبیر بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی معتقد است این سوگواره تلاش دارد برای جلوگیری از تکرار، رویکرد جدیدی به بحث عاشورا داشته باشد و فرهنگی پویا را به تصویر بکشد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالحمید قدیریان دبیر بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی در برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» درباره این دوره سوگواره گفت: تفاوت چهاردهمین دوره از سوگواره با دوره‌های پیشین آن این است که امسال هر بخش دبیر جداگانه‌ای دارد تا در بحث مفهوم به شکل تخصصی‌تری پیش رویم.

وی با معرفی بخش‌های مختلف سوگواره هنر عاشورایی بیان کرد: این سوگواره تقریباً هر ساله برگزار می‌شود تا بحث‌های اعتقادی از مفهوم به فرم تبدیل شود و در فضای تصویر قابل رؤیت باشد. این سوگواره تلاش دارد برای جلوگیری از تکرار، رویکرد جدیدی به بحث عاشورا داشته باشد و ما فرهنگی پویا را به تصویر بکشیم.

دبیر بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی تاکید کرد: عاشورا ماندن در گذشته نیست، عاشورا مسیری است که خداوند در گذشته باز کرده برای اینکه ما را از این مسیر به طرف ظهور ببرد. بر همین اساس لازم است نوع نگرش ما تغییر کند و از ایستایی و تاریخ نگاری و ایجاد صرفاً شور و عشق خارج شود و به بحث‌های معرفتی کشیده شود تا پشتوانه تفکر جامعه را از طریق فرهنگ عاشورایی بالا ببریم.

قدیریان درباره هنر عاشورایی گفت: ما جامعه‌ای هستیم که پشتوانه قدرتمند تمدنی داریم با نرم افزار بسیار قدرتمندتر به نام شیعه، که گل این فرهنگ، فرهنگ عاشورایی است. در جامعه ما که هم نرم‌افزار دارد و هم تمدن، اتفاقات اخیر زنگ خطری برای اهل فرهنگ است که می‌گوید چطور نتوانستید جامعه را به سطحی ببرید که نتواند این حوادث را رقم زند؟ هنر عاشورایی هنر هماهنگ شدن با برنامه الهی است و عاشورا تنها یک واقعه تاریخی نیست.

وی افزود: خداوند برنامه‌ای برای هستی دارد و این هستی قرار است مسیری را طی کند که ظهور است و همه در انتظار آن هستیم. در این مسیر خداوند برای اینکه راهنمایی انجام دهد عاشورا را قرار داده که مسیری است که باید به ظهور ختم شود.

دبیر بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی با تاکید بر اینکه اهل تفکر در حادثه اخیر باید به خود نهیب زنند که چرا از داشته‌هایمان استفاده نکردیم و جامعه را در بحث تفکری واکسینه نکردیم به ارائه توضیحاتی درباره بخش نقاشی پرداخت و اظهار کرد: در بخش نقاشی که دبیری آن را برعهده دارم تلاش می‌کنیم تا اربعین را صرفاً از بحث زیارتی و احساسی فراتر ببریم و با انتخاب موضوعات متعدد نگاه‌های وسیع‌تری ایجاد کنیم که هنرمندان را سیر در فضای تفکری جدید کند.

وی افزود: در موضوع حسین آسمانی، نقاشان حسینی که خداوند دوست دارد، حسینی که جنس آسمانی دارد را به تصویر می‌کشند. در موضوع اربعین با نگاه حضرت زینب (س) باید زیبایی را به تصویر کشید و نشان داد که حضرت چه چیزی را دیدند که این گویش را داشتند. در موضوعی دیگر به هنرمندان گفته شده که به این مضمون بپردازند که اربعین باید از زمان و مکان فراتر رود یا در این بحث که اربعین زمینه ظهور منجی است آدمی به فکر فرو می‌رود و اربعین زمینه ساز ظهور می‌شود بنابراین پرداختن و تأمل در این موضوعات مسیر را باز خواهد کرد.

قدیریان همچنین گفت: بحث دیگر که به عنوان موضوع بخش نقاشی انتخاب شده بحث وحدت ادیان است. بخشی از گره‌های عمده فرهنگی ما نداشتن تعریف دقیق از توحید است. در بحث توحید پیامبران در یک مسیر افراد را به سمت خداوند یکتا دعوت کرده‌اند و هیچیک از دیگری جدا نیست و ما هم در بحث راهپیمایی اربعین افراد از تمام مذاهب را می‌بینیم که این امر اثباتگر مسیری مشترک است که فرستادگان خدا در پیش گرفتند.

وی تاکید کرد: باید مباحث دینی را فراتر از تاریخ و اخلاق ببینیم و گستره دید در بحث دینی را افزایش دهیم و از بحث‌های دینی استفاده کنیم.

دبیر بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی در پایان گفت: اگر در بحث هنر اتفاقی که دوست داریم نمی‌افتد پشتوانه فکری لازم است. باید به جوانان و فضای جامعه خوراک فکر دهید. اگر ضعفی در آثار است نه به خاطر هنرمند بلکه به خاطر فضای جامعه است که فضای فرهنگ و معرفت وجود ندارد در حالی که شاه‌کلید حرکت به آینده معرفت است. در اتفاق اخیر دیدیم که چقدر راحت انسان‌ها در خطر می‌افتند بنابراین اگر معیار سنجش حق و باطل و طرز سنجش را یاد نگرفته باشیم چه بسا که در آینده نزدیک اتفاقات اخیر تکرار شود.

چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی ۲۵ مهرماه ۱۴۰۱ در تهران و ۳۱ استان کشور برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

یک × 4 =