دست نیاز به سوی­ تان دراز می­کنیم 92.10.25

دست نیاز به سوی­ تان دراز می­کنیم

 

   سال­هاست که رهبر انقلاب در رابطه با تهاجم فرهنگی سخن گفته­ اند ولی واقعیت این است که هنوز متوجه خطر این تهاجم نشده­ ایم و هنوز جامعه دینی و علمای والا مقام ما متوجه پیامدهای این جریان پر­نفوذ و تأثیرگذار نشده ­اند.

     در کلام برخی هنرمندان و بزرگان نگرانی­ هایی از تهاجم فرهنگی در قالب هنر، مخصوصاً هنر سینما دیده می­شود امّا به نظر می­رسد که هنوز از منظر صحیحی به موضوع نگاه نکرده­ ایم تا اهمیت آن را درک کنیم. جوان امروزی با دیدن تنها یک فیلم، اطلاعاتی معادل چند کتاب را دریافت می­کند و یا با دیدن یک تابلوی نقاشی چنان مفهوم و تصویر مدّ نظر نقاش در اعماق وجود او نفوذ می­کند که ساعت­ها سخنرانی نمی­تواند چنین تأثیری داشته باشد.

     وقتی به تاریخ نگاه می­کنیم مشابه این نوع تهاجم را در سده­ های آغازین اسلام می­ بینیم.

     اهل بیت(ع) زمانی طولانی تحت فشار حاکمان وقت قرار داشتند و تنها در دوران پایانی حکومت امویان که حاکمان، دیگر اقتدار لازم را نداشتند و اوایل دوران بنی­ عباس که هنوز بر حکومت تسلط کافی را پیدا نکرده بودند؛ امام باقر(ع)و امام صادق(ع) از این فرصت استفاده نمودند و به تبیین آیات قرآن و معارف حقیقی اسلام پرداختند، و این موضوع توسط امام کاظم(ع) و امام رضا(ع) در سطح گسترده ­ای بین تمام دوست­داران اهل بیت (ع) اعم از شیعه و سنی اشاعه پیدا کرد که برای دشمنان اهل­بیت(ع) سنگین آمد. آنان برای مقابله با معارف اهل­بیت(ع)، شیطنتی کردند که تأثیرات آن هنوز بعد از سالها بر پیکره جامعه اسلامی دیده می­شود.

     خلفای عباسی، مخصوصاً در دوران هارون و مأمون، اقدام به ترجمه کتب فلسفی غرب کردند و جریانی که آن را به عنوان نهضت ترجمه می ­شناسیم را به راه انداختند. ضربه وارده بر فرهنگ اسلامی آن قدر شدید بود که علمای اسلام که هنوز کاملاً مسلط برمعارف الهی نشده بودند را به لاک دفاعی فرو برد. علمای دین از حضور فلسفه قدرت­مند اومانیستی که مبتنی بر فرهنگ خدایان کوه المپ یونان است، نگران شدند و جامعه نو پای اسلامی مجبور به دفاع در مقابل این تهاجم خطرناک­تر از حمله نظامی شد و علمایی همچون ابن ­سینا و فارابی­ ... پا در عرصه این جهاد دلیرانه گذاشتند تا جلوی نفوذ آن را بگیرند.

     من به عنوان یک عضو کوچک، که دست­ اندرکار حوزه سینما و هنرهای تجسمی هستم توجه اهل علم را به این امر جلب می­کنم که تاریخ تکرار شده و ما در حال حاضر در معرض تهاجمی بسیار سخت ­تر از گذشته قرار داریم. همگان بر این امر واقفیم که تأثیر تصویر عمیق­ تر از کلام می­باشد. اگر در گذشته تهاجم نهضت ترجمه در قالب نوشتار مطرح می­شد در حال حاضر تهاجم فرهنگ هالیوود در قالب تصویر ارائه می­گردد.

     در این دوره دشمن بسیار لطیف و با بکارگیری از عواطف انسانی فلسفه خدایان کوه المپ و یا بهتر بگوییم اجنه کوه المپ را در بین جوامع شیوع می­دهند که تأثیرات آن را در جامعه­ مان و جامعه جهانی شاهد هستیم.

     اگر زمانی ابن سیناها و فارابی­ها... قد راست کردند و شجاعانه در مقابل تهاجم فرهنگ غرب ایستادگی نمودند و زمانی علامه طباطبایی با احساس خطر از نفوذ فرهنگ کمونیسم اقدام به نگارش کتاب «اصولفلسفه و روش رئالیسم» نمود، به نظر می­آید امروز هم باید علما و متفکران دینی پا پیش بگذارند و پرچم­دار این جبهه مهم باشند.

     البته چند سالی است که عده ­ای از اهل علم و روحانیون جوان پا به میدان گذاشته و تلاش­هایی هم انجام داده ­اند ولی این صحنه ، صحنه ابن سیناها و فارابی­ هاست باید اعلم­ ترین علما و کسانی­که کلام و تفکرشان در بین مردم نفوذ دارد، پا به میدان گذاشته، هنر و سینما را سامان دهند.

     در غیر این صورت زمان چندانی نخواهد گذشت که شاهد فرو پاشی اخلاق و ایمان به خدا در همه جوامع خواهیم بود. هرچند که طلیعه ­های آن از هم­ اکنون نیز قابل مشاهده است.

 

عبدالحمید قدیریان

23/10/92