طراحی و اجرای دکور غار
طراحی سکانسی مانند غار جادوگر،برای هر طراحی جذاب است. در این غار، جادوگر و دستیارانش تلاش دارند تا اجنه وشیاطین را مادی کنند . این غار قدمت بسیار زیادی دارد و در محراب آن مجسمه ملوخ نصب میباشد تا مراسم شیطان پرستی واهدای قربانی انجام گردد .

غار

طراحی سکانسی مانند غار جادوگر،برای هر طراحی جذاب است.

در این غار، جادوگر و دستیارانش تلاش دارند تا اجنه وشیاطین را مادی کنند . این غار قدمت بسیار زیادی دارد و در محراب آن مجسمه ملوخ نصب میباشد تا مراسم شیطان پرستی واهدای قربانی انجام گردد .

برای شروع طرح هایی جهت درک فضا با نرم افزار سه بعدی و نیز در قالب نقاشی اجرا نمودم و با صحبت درباره آنها به طرح نهایی که به ایده های کارگردان و فیلم بردار نزدیک بود رسیدیم.

 

01_ کانسپت هایی از فضای غاز

 

02_ کانسپت هایی از مسیر حرکت دو سوار


بنا بود وسعت غار را درمرحله پس تولید و با کامپیوتر انجام دهیم لذا باید طرح ها دقیق بوده و محدوده ساخت دکور مشخص می شود.

در طرح ها حداقل فضا برای ساخت تعیین گردید و نقشه فنی آن تهیه وبرای ساخت تحویل آقای حمید رحمانی که از مجریان خوب و کار بلد هستند داده شد.

 

03_ نمای کامل و محدوده ساخت دکور غار

 

04_ نمای کامل و محدوده ساخت دکور غار

 

در زمان ساخت دکور به دلیل کوچک بودن پلاتو و نبودن وسعت لازم برای ساخت، مجبور به تغییراتی در طرح شدیم، که این تغییرات مقداری به پیش بینی های فیلم بردار و کارگردان در جهت فضا سازی لطمه زد و همچنین مشکلاتی برای نور پردازی ایجاد نمود.

لازم به ذکر است که در این گونه دکور ها باید فاصله ای مناسب بین دکور و پرده آبی ایجاد نمود تا در هنگام نور پردازی انعکاس نور پرده، به دکور اصابت نکند.

 

طریقه ساخت

 

برای ساخت دکور از چوب و نئوپان جهت زیر کار و برای پوشش دیواره غار از مقوای کفاشی استفاده گردید.به دلیل داشتن پلانهایی از زاویه بالا طبق طرح ، کف سکو را با قطعات یونولیت فشرده پوشاندیم .

بعد از نصب قطعات مقوا و یونولیت ، برای ایجاد جنسیت(تکسچر) از ترکیب گچ ، چسب چوب ، مل و رنگ پودری بافت مناسب را ایجاد نمودیم.

شاخصه دکور های این فیلم، تطبیق دقیق اجرای دکورها با طرح های آن می باشد چرا که به دلیل استفاده از کامپیوتر جزییات در مرحله پس تولید اهمیت زیادی پیدا می کند مخصوصا با توجه به آشنا نبودن کامل گروه به تکنیک و کاربرد کامپیوتر در فیلم، این حساسیت شدیدتر جلوه می کرد.

 

05_ دوستان در حال نصب قطعات کف سکو

 

ساخت مجسمه ها

 

بر اساس تحقیقات وسیع گروه در مورد شیطان پرستی و آیین آنها ، تصمیم گرفته شد تا مجسمه ملوخ در سکویی محراب گونه ساخته و نصب گردد. به همین منظور طرح مجسمه ها آماده وتحویل آقای حمید رحمانی که تجارب زیادی را در ساخت مجسمه های فیلم یوسف پیامبر(ع) کسب کرده بود گردید.

06_ طرح مجسمه ملوخ 07_ طرح مجسمه داگون

 

 

مدتی بعد وقتی برای تحویل گرفتن مجسمه ها به پلاتو رفتم با مجسمه ای بسیار خوش تراش ومتناسب مواجه شد و از آقای حمید رحمانی بسیار قدر دانی کردم.

ولی سر مجسمه تنها قسمتی بود که با طرح هماهنگ نبود ،قابل ذکر است که در زمان بازدید مجسمه در مرحله تراش دادن یونولیت یاد آور شده بودم که سر مجسمه باید طبق طرح مانند سر شیر باشد و ساخت آن با مجسمه های زمان فرعون باید متفاوت باشد . چرا که خشونت وقدمت موجود در طراحی ، از نظر مفهومی برایم مهم بود ،لذا تقاضای اصلاح سر مجسمه را داشتم .

 

08_ مجسمه هنگام تراش یونولیت_مجسمه زمان تحویل

 

ایشان مدت زیادی را جهت ساخت دکور و نیز ساخت مجسمه ها به صورت پیوسته کار کرده بودند و خستگی و فشار کار در صورتشان دیده می شد و همچنین زمان زیادی برای تحویل مجموعه کار های محوله نداشت .

به همین جهت از ایشان اجازه خواستم تا خود مشغول ساختن وتعویض سر مجسمه شوم که با بزرگواری پذیرفتند.

اره را در دست گرفته وسر مجسمه را جدا وبا تراشیدن یونولیت شروع به ساخت سر جدید نمودم ، این کار به قدری لذت بخش بود که تراش آن در همان روز به اتمام رسید و بر بدن مجسمه نصب گردید و در روز بعد رنگ آمیزی آن کامل شد .

 

09- مجسمه هنگام تعویض سر

 

10_ مجسمه بعد از تعویض سر

 

با تکمیل مجسمه ها و نصب آنها بر روی سکو ساخت غار به اتمام رسید وغار برای فیلم برداری آماده شد.

بعد از اتمام فیلم برداری نسبت به هر پلان طرح های تکمیلی اجرا و برای کارهای کامپیوتری تحویل متخصصان خارجی گردید .

 

11 – عکسی از سکانس غار

 

تونل منتهی به غار

ساخت تونل منتهی به غار توسط استاد کاظم فریبرزی در مجموعه دکور شهر اریحا ساخته شد.

ایشان در ابتدا دالانی با چوب ساختند و با مقوای کفاشی و یونولیت آن را پوشش دادند.

 

12_ راهرو غار بعد از نصب مقوا و یونولیت

 

13 – عکسی از سکانس غار

 

در نهایت با مواد ترکیبی سطح دیوار غار را پوشانده و جنسیت مناسب را ایجاد و رنگ آمیزی نمودند.