مقدمه فیلم ملک سلیمان
فیلم ملک سلیمان فیلمی متفاوت ، با موضوعی خاص و نگاهی نو به حقایق تاریخی است. به گونه ای که بیننده در نگاه اول مبهوت مفاهیم و اتفاقات فیلم شده و مجبور به تعمق و تفکر و شاید بازبینی فیلم گردد.

 

مقدمه

فیلم ملک سلیمان فیلمی متفاوت ، با موضوعی خاص و نگاهی نو به حقایق تاریخی است. به گونه ای که بیننده در نگاه اول مبهوت مفاهیم و اتفاقات فیلم شده و مجبور به تعمق و تفکر و شاید بازبینی فیلم گردد.

برای ساخت فیلم هایی با مفاهیم آرمانی و الهی خصوصا فیلم هایی با نگرش قرآنی درک مطلب و قرار گرفتن در فضای فیلم نامه از مهم ترین و به نوعی از وقتگیر ترین مراحل ساخت می باشد.

به طور قطع برای سازندگان فیلم نیز درک این همه مفاهیم عمیق قرآنی و به تصویر کشیدن آنان کار دشواری بوده و لازمه آن ممارست و همکاری بسیار نزدیک عوامل ساخت فیلم با یکدیگر می باشد.

اصولا برای ساخت فیلم های قرآنی باید حساسیت وجود داشته باشد چرا که سخیف کردن موضوع و یا بدعت گذاشتن در بیان مفاهیم الهی در درجه اول گناهی نابخشودنی و نیز مسئولیت اجتماعی بالایی را برای فیلم ساز به همراه خواهد داشت . به عبارت دیگر هرکس می خواهد فیلم های قرآنی بسازد باید از خدا بترسد و بار مسئولیت را بر دوش خود احساس کند و با دقت نظر و وسواس کار را پیگیری نماید.

جا دارد از آقای شهریار بحرانی که برایم نماد اخلاق و صبر و نیز آقای مجتبی فراورده که نماد پشتکار و نظم می باشند و در طی این مدت در کمال صداقت و دوستی به من اجازه حضور در این کار خیر را دادند تشکر نمایم.

واقعیت امر این است که برای ورود به چنین پروژه ای با اهداف والای معنایی و تکنولوژی ، گروهی با شهامت می خواهد تا در مواجهه با سختی ها و ناملایمات مختلف تاب آورده و پروژه را به نتیجه برسانند . آقای بحرانی و آقای فراورده هر دو سابقه زیادی در اجرای چنین پروژه هایی در زمان دفاع مقدس و بعد از آن داشته اند و در این فیلم توانستند در کمال توکل به خدای منان از تجربیات گذشته استفاده نموده و مرا نیز در کنار خود همراه ساختند تا شاهدی باشم بر زحمات این دو بزرگوار که تلاش زیادی برای رشد و تعالی سینمای ایران عزیز نمودند.

در ابتدای ساخت فیلم تصمیم داشتم تا مراحل ساخت را هفته ای یک بار روی سایت قرار دهم ولی حجم کار به حدی بود که توان انجام این مهم را پیدا نکردم ، حال که فیلم به اتمام رسیده قصد دارم تا تجربیات عملی خود را مکتوب کرده و در قالب دست نوشته های جداگانه ارائه نماییم .