۱۳۹۷/۶/۲۷
کارگردان فیلم های ارزشی در گفت و گو با حیات:
نگاه شناختی واقعه عاشورا بر نگاه عاطفی ان اولویت دارد
حیات: مردم به واقعه عاشورا به صورت صرفاً یک موضوع عاطفی نگاه می کنند در حالی که باید نسبت به امام حسین (ع) و جایگاه ایشان و کاری که انجام داد شناخت صحیح پیدا کنند و روحیات و منویّات خود را با او هماهنگ کنند.

متن مصاحبه در «پایگاه خبری حیات»

حیات: مردم به واقعه عاشورا به صورت صرفاً یک موضوع عاطفی نگاه می کنند در حالی که باید نسبت به امام حسین (ع) و جایگاه ایشان و کاری که انجام داد شناخت صحیح پیدا کنند و روحیات و منویّات خود را با او هماهنگ کنند.

عبدالحمید قدیریان طراح صحنه و کارگردان فیلم های ارزشی، در گفت و گو با پایگاه خبری حیات، اظهار داشت: زمانی می توانیم از واقعه عاشورا که به خاطر عشق و علاقه مردم به امام حسین (ع)، همچنان از آن یاد می شود، بهره ببریم که این واقعه را در جایگاه خود یعنی در مسیر به سمت ظهور امام زمان (عج) ببینیم. یک جواهر ارزشمند، موقعی ارزشش جلوه می کند که در جای مناسب خود، قرار گیرد. در این صورت قدر و ارزش آن جسم قیمتی، برایمان نمایان می شود.

وی که کارگردانی فیلم های ارزشی را در کارنامه خود دارد، با بیان اینکه عاشورا سالهاست به یک نوستالوژی فرهنگی تبدیل شده، افزود: نگاه نوستالوژیک به عاشورا یک ترفند زیرکانه از سوی دشمن است تا عاشورا را از حّی بودن دور کند. همچون یک شئ قیمتی مربوط به گذشته که در گوشه ای گذاشته شود، خاک بخورد، به گونه‌ای که افراد باورشان شود که کارایی لازم را ندارد. در حالی که باید به عاشورا نگاهی آینده نگر داشت، به عبارت دیگر باید به عاشورا و کاروان امام حسین (ع) به عنوان مقوله‌ای در مسیر ظهور آقا امام زمان (عج) نگاه کنیم، در این صورت است که ارزش و کاربردش مشخص می‌شود.

قدیریان اضافه کرد: با نگاه عمیق به واقعه عاشورا و با تصور اینکه در کاروان امام حسین (ع) قرار گرفته ایم، تلاش خواهیم کرد تا اعمال مان با خواست امام(ع) منطبق شود و به معارف الهی دست یابیم. با کسب معارف ناب قرآنی متوجه می شویم که ما از ابزارها و امکاناتی که خداوند در اختیار ما قرار داده است، کمترین بهره را می‌گیریم. واقعه عاشورا و کاروان امام حسین(ع) یکی از امکانات قدرتمندی است که خداوند در اختیار شیعیان قرار داده است تا در فتنه‌های آخر زمان که عموم ادیان توان مقابله و عبور از آن‌ها را نخواهند داشت، از آن بهره ببرند. کاروانی که می‌تواند مسیر ظهور را روشن کند و اهلش را در آرامش از آن عبور دهد و به سرمنزل مقصود برساند.

به گفته این طراح صحنه، جامعه شیعیان بیشترین سرمایه‌ها و گرانبهاترین جواهرات عالم را در اختیار دارند که به راحتی از کنار آنها عبور می کنند. اگر هر کدام از اهل بیت پیامبر(ص) را درست و منطبق با قرآن بشناسیم و با آنها همراه شویم، خیلی از مشکلات جامعه و مسایل دنیایی مردم رفع خواهد شد.

وی یادآور شد: اگر در فضای امروز به سمت فرهنگ اهل‌بیتی برویم و از ابزارهایی که خدا در اختیار ما قرار داده، استفاده کنیم، می توانیم بهره ها ببریم. به عنوان مثال، خداوند نماز را صرفاً برای خواندن و رفع تکلیف به ما عطا نکرده است، بلکه از ما انتظار دارد تا نماز را اقامه کنیم و از آن ثمره بگیریم.

قدیریان تصریح کرد: مردم به واقعه عاشورا به صورت صرفاً یک موضوع عاطفی نگاه می کنند و تلاش نمی‌کنند تا به میزان وُسع‌شان، نسبت به امام حسین (ع) و جایگاه ایشان شناخت صحیح پیدا کنند و روحیات و منویّات خود را با او هماهنگ کنند، که اگر این کار انجام شود، مسیر پیش رو روشن خواهد بود و اگر این کار انجام نشود، خداوند به خاطر رب بودنش، ما را با صحنه‌هایی روبرو خواهد کرد تا مجبور به حرکت شویم و اوج بگیریم.‎

رامین سفری