۱۳۹۶/۱۱/۲۲
در گفت‌وگو با فارس مطرح شد
ویژگی‌های هنرمند انقلابی/ خاطره برگزاری نمایشگاه در کوچه‌های خانی‌آباد
عبدالحمید قدیریان از نقاشان پیشکسوت گفت: «هنرمند انقلابی» هنرمندی است که بیش از دیگران به آیه‌هایی که خداوند در پیرامونش ایجاد می‌کند، دقت کرده و سعی کند مسیر رو به جلو و آینده انقلاب را فهم کند.

متن مصاحبه در «خبرگزاری فارس»

عبدالحمید قدیریان، از هنرمندان پیشکسوت در گفت‌وگو با خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس درباره ویژگی‌های «هنرمند انقلاب اسلامی» اظهار داشت: اگر دنبال ویژگی‌های هنرمند انقلاب هستیم، باید در وهله اول منظورمان را از انقلابی‌بودن مشخص کنیم و سپس به این پرسش پاسخ دهیم که جنس انقلاب اسلامی ایران با دیگر انقلاب‌ها یکی است یا خیر؟

مسئول دفتر مطالعاتی کاربردی واحد تجسمی حوزه هنری افزود: از نظر امام خمینی(ره)، انقلاب ما یک انقلاب الهی است، بدین معنا که خداوند برنامه‌ای برای بشریت دارد و طبق آن برنامه ـ که شروعش با انقلاب اسلامی است ـ حرکتی را برای اصلاح جوامع آغاز کرده است.

وی ادامه داد: با این نگاه، هنرمند انقلابی، هنرمندی است که بیش از دیگران به آیه‌هایی که خداوند در پیرامونش ایجاد می‌کند، دقت کرده و سعی کند مسیر رو به جلو و آینده انقلاب را فهم کند. برای هنرمند انقلاب، جنگ ۳۳ روزه، نبرد غزه، قدرت گرفتن گروه مقاومت در منطقه و شکل‌گیری راهپیمایی اربعین یک اتفاق نیست، بلکه اراده الهی را عامل اصلی آن می‌داند.

این هنرمند افزود: به عبارت دیگر، هنرمند انقلابی باید بفهمد برنامه خدا برای آینده چیست؟ وقتی این را متوجه شد، می‌تواند در جهت برنامه‌های خدا کار کند.

قدیریان تأکید کرد: با این تعریف، خیلی از آثار امثال بنده که در طول انقلاب انجام داده‌ایم، می‌بینیم جوابگوی این نوع چیدمان تئوری نیست. این چیدمان، چیدمانی است که امام روی آن صحه می‌گذاشت.

این هنرمند پیشکسوت افزود: یکی از علت‌هایی که الان مسیر فرهنگی و هنری‌مان از مسیر انقلاب فاصله گرفته، به خاطر فراموش کردن این پایه فکری است. بنابراین بهتر است در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، اهل تفکر و بینش یک بازنگری به مفهومی که امام درباره انقلاب طرح می‌کرد، داشته باشند و بر اساس آن خودسازی کنند؛‌ تا معضلات اقتصادی و اعوجاجات اجتماعی و اخلاقی -که نه تنها در میان عوام که در میان متفکرین هم شاهد هستیم- ان‌شاءالله برطرف شود.

مسئول دفتر مطالعاتی کاربردی واحد تجسمی حوزه هنری در پاسخ به این پرسش که یک اثر هنری انقلابی چه ویژگی‌هایی دارد، گفت: مفهوم انقلاب اسلامی ایران با نگاه امام خمینی(ره) یک مفهوم قومی، قبیله‌ای و کشوری نیست، یک مفهوم بین‌المللی است. اگر خودمان را به عناصری محدود کنیم که در انقلاب اسلامی وجود دارد، در اصل مفهوم انقلاب را محدود کرده‌ایم. مفاهیم و عناصر موجود در اثر هنری باید به گونه‌ا‌ی باشد که همه جهانیان بتوانند از آن استفاده کنند و دست خدا را در روزمره زندگی و تحولات روحی و اجتماعی پیرامون خود ببینید.

قدیریان در پایان با ذکر خاطره‌ای از فعالیت‌های هنری‌اش پیش از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: پیش از انقلاب، علاوه بر تکثیر و پخش اعلامیه‌های حضرت امام، به همراه عده‌ای از دوستان طراحی‌های انقلابی را روی کاغذهای بزرگ انجام می‌دادیم و در کوچه‌‌های خانی‌آباد نو نمایشگاه می‌گذاشتیم. به محض اینکه از حضور پاسبان‌ها و نیروهای رژیم در محله مطلع می‌شدیم، کاغذهایمان را جمع می‌کردیم و متواری می‌شدیم.