۱۳۹۴/۸/۹
افتتاح نمایشگاه نقاشی «آسمان حسین» در مسجد مقدس جمکران

متن خبر در «خبرگزاری تسنیم»

نمایشگاه «آسمان حسین»؛ نقاشی‌های عاشورایی عبدالحمید قدیریان با حضور حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان، تولیت آستان مقدس مسجد جمکران، عباس دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، عباس ابراهیمی، معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران در این مسجد مقدس افتتاح شد.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نمایشگاه «آسمان حسین»؛ آثار عاشورایی عبدالحمید قدیریان از هنرمندان انقلابی و پیشکسوت هنرهای تجسمی حوزه هنری 6 آبان‌ماه با حضور این هنرمند و حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان، تولیت آستان مقدس مسجد جمکران، حجت الاسلام والمسلمین عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، معاونان و مدیران مسجد مقدس جمکران، نمایندگان مراجع عظام تقلید و جمعی از اساتید و فضلای حوزوی و دانشگاهی در این مسجد مقدس گشایش یافت شد.

 

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام عباس ابراهیمی، معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه بهترین مکان برای بیان بعد توحیدی واقعه کربلا مسجد مقدس جمکران است، اظهار داشت: معنویت این مکان مقدس کمک می‌کند که زیبایی‌های واقعه کربلا و پیام‌های آن به مخاطبان ارائه و به تصویر کشیده شود .

 

عبدالحمید قدیریان هنرمند انقلاب در این مراسم از برپایی نمایشگاه «آسمان حسین» در مسجد مقدس جمکران ابراز خرسندی کرد و درباره علت شکل‌گیری این نمایشگاه گفت: سال گذشته که توفیق حضور در راهپیمایی اربعین حسین(ع) برایم حاصل شد مشاهده کردم که مردم بیش از 80 کشور دنیا و پیروان سایر ادیان الهی در آنجا حضور داشتند، گویی خداوند در صحنه‌ای باشکوه مدینه فاضله حقیقی را ایجاد نموده و به جهانیان عرضه کرده است.

 

وی ادامه داد: فضای حاکم بر مسیر راهپیمایی اربعین «آرمانشهر شیعه» را تداعی میکرد، آرمان شهری که در آن سکون معنی ندارد و همه پیوسته به سوی نوری عظیم در حرکتند. از این رو تصمیم گرفتم در راستای جهانی شدن عاشورا ادای تکلیف کنم.

 

قدیریان گفت: برای این منظور از آنجایی که انسان فطرتا به دنبال زیبایی است، بهترین روش معرفی عاشورا به جهانیان را کلام حضرت زینب(س) یافتم، کلماتی که رمزگشای معرفت عمیق به عاشوراست. بدین ترتیب تصمیم گرفتم تا از منظر «ما رأیت الا جمیلا» به عاشورا نگاه کنم و برای همین منظور است که عنصر «آسمان» برایم پررنگ شد و سعی کردم زیباییهای عاشورا را در اتفاقات آسمانی جستجو کنم تا بتوانم اینگونه نسبت به امام حسین(ع) ابراز ارادتی داشته باشم.

 

در پایان این مراسم هم حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن رحیمیان تولیت آستان مقدس مسجد جمکران با بیان اینکه زبان هنر، زبان قابل فهم برای همه است، گفت: هنر ابزاری برای احیاء، توسعه و ابلاغ ارزشها به زبان مناسب و متناسب با مخاطب امروز، برای شیعیان و همه جهانیان است.

 

تولیت مسجد مقدس جمکران افزود: کار کردن در عرصه هنری نقش مفیدی در جهت تحقق آرمان‌های جهان‌شمول شیعه و زمینه‌سازی ظهور دارد .

 

نمایشگاه آثار استاد عبدالحمید قدیریان با نگاهی مفهومی به واقعه عاشورا و فضای کربلا با محوریت «ما رایت الا جمیلا» خلق شده‌اند و از 6 آبان‌ماه به مدت یک هفته در محل مسجد مقدس جمکران به نمایش گذاشته شده است. علاقه‌مندان می‌توانند هر روزه از ساعت 8 الی 15 از این نمایشگاه دیدن کنند.

 

پس از آئین افتتاح این نمایشگاه، تولیت آستان مسجد مقدس جمکران حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان و دیگر مسوولان فرهنگی به همراه دیگر خالق آثار این نمایشگاه عبدالحمید قدیریان از 27 اثر عاشورایی به نمایش درآمده در مسجد جمکران دیدن کردند و قدیریان درباره فضای هر یک از این آثار توضیحاتی را ارائه کرد.