۱۳۹۴/۷/۲۵
در گفت‌وگو با تسنیم مطرح شد :
میرکریمی؛ برای بازسازی واقعه کربلا به‌دنبال مختصات زمینی بوده‌ایم
آنچه در کربلا گذشت واقعه‌ای بزرگ و البته عقیدتی و فرهنگی است که ما در بازسازی این واقعه بیشتر به‌ سمت زمینی شدن رفته‌ایم و دنبال مختصاتی بوده‌ایم تا تعریفی زمینی از این واقعه به مخاطب بدهیم.

متن مصاحبه در «خبرگزاری تسنیم»

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نمایشگاه نقاشی‌های عاشورایی عبدالحمید قدیریان با عنوان «آسمان حسین» روز گذشته جمعه 24 مهر 1394 در گالری زمستان خانه هنرمندان افتتاح شد. رضا میرکریمی کارگردان سینمای کشورمان یکی از بازدید کنندگان از آثار قدیریان بود.

میرکریمی پس از دیدن آثار نمایگاه «آسمان حسین» در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به بیان دیدگاه خود درباره این نقاشی‌ها پرداخت.

رضا میرکریمی گفت: از مدتی پیش که آقای قدیریان در دفتر کارشان روی این آثار کار می‌کرد، از نزدیک آثار را دیدم و به ایده‌ای که در آثار بود علاقمند شدم. آنچه در کربلا گذشت واقعه‌ای بزرگ و البته عقیدتی و فرهنگی است که ما در بازسازی این واقعه بیشتر به‌سمت زمینی شدن رفته‌ایم و دنبال مختصاتی بوده‌ایم تا تعریفی زمینی از این واقعه به مخاطب بدهیم.

وی ادامه داد: آنچه قدیریان در این آثار تصویر کرده قابل تقدیر است؛ چرا که از نگاه معمولِ زمینی جدا شده و نگاهی آسمانی در آثارش دارد. قدیریان از زاویه دید حضرت زینت که فرمود: «در کربلا چیزی غیر از زیبایی ندیدم» واقعه را دیده است.

میرکریمی تأکید کرد: قدیریان سعی کرده زیبایی و آرامش در کارش باشد، به همین دلیل بخش زیادی از آثار به رنگ آبی اختصاص داده شده است. این رنگ آبی یا رنگ آسمان است یا آبی‌ای است که انعکاسش در زمین دیده می‌شود.

این کارگردان سینمای کشور ما با اشاره به جسارتی که قدیریان در نقاشی‌هایش داشته، گفت: جسارتی در این آثار هست که فرشتگانِ حاضر در صحنه به‌گونه‌ای کم‌رنگ تصویر شده‌اند تا مخاطب ناظرانِ واقعه کربلا را هم ببیند، این کار کمک کرده تا آثار عمق معنایی بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: از همین منظر برخی از تابلوها را بسیار دوست دارم و به‌نظرم نگاهی جدید به موضوعی است که همه مردم با آن بزرگ شده‌اند و از آن بارها و بارها شنیده‌اند اما در عین حال تصویر مناسبی از تفکری را که پشت این واقعه بوده است، ندیده‌اند. به همین روی گمان می‌کنم که برخی از این آثار قابلیت این را دارند که در ابعاد بزرگ و در محیط‌های شهری به نمایش در بیایند تا الگویی جدید باشند از فضل و رحمت و لطف و مهربانی که در روز این حادثه بزرگ اباعبدالله(ع) و یارانشان به تصویر کشیدند.

میرکریمی درباره ارتباط بین روایتی که تابلوها در دل خود دارند و آنچه مخاطب از واقعه کربلا می‌داند، گفت: از این منظر تابلوها دو دسته‌اند: آثاری که به موقعیت‌های آدرس‌دار حادثه نزدیک شده و آنها را روایت کرده‌اند و دسته دوم تابلوهایی هستند که نماهای خیلی باز (اکستریم لانگ‌شات) را روایت می‌کنند و بیشتر به فضا و اتمسفر حاکم بر صحنه می‌پردازد. از نظر من دسته دوم از موفقیت بیشتری برخوردارند، چرا که مخاطب را به فضا و اتمسفری دعوت می‌کنند که خودش می‌تواند تکمیل کننده اثر باشد و شما را به مشارکت عمیق‌تری از نظر معنوی دعوت می‌کند.

وی تأکید کرد:‌ تابلوهایی که به فیگورهای انسانی نزدیک‌تر شده‌اند، به‌نوعی از بداهت نماهای باز (لانگ‌شات) دور شده‌اند. به نظر می‌رسد که برخی از این آثار را پیشتر هم دیده‌ایم و کمی از مشارکت و رؤیاپردازی و حضور فعالانه مخاطب برای تکمیل کردن حس اثر کم می‌کند.

میرکریمی در پایان گفت: این آثار نگاهی آسمانی و ماورایی دارند که بیش از هر چیز دنبال معانی عارفانه پشت واقعه می‌گردند تا این که بخواهند صورت حادثه را روایت کنند.

نمایشگاه نقاشی‌های عاشورایی عبدالحمید قدیریان با عنوان «آسمان حسین» تا 30 مهر در گالری زمستان خانه هنرمندان برپاست. علاقه‌مندان می‌توانند هرروز از ساعت 13 تا 20 از آثار این نمایشگاه دیدن کنند.