۱۳۹۴/۷/۲۲
فرآورده در گفت‌و‌گو با تسنیم:
نگاه آسمانی به مقوله عاشورا ویژگی بارز آثار قدیریان است

متن مصاحبه در «خبرگزاری تسنیم»

فرآورده کارگردان «ثارالله» می‌گوید: ما باید تشنه نور و معرفت الهی و آسمانی باشیم و کمی از این مسائل دور شدیم، نمایشگاه عاشورایی قدیریان ما را به این امر نزدیک می‌کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نمایشگاه مجموعه آثار نقاشی عبدالحمید قدیریان با عنوان «آسمان امام‌حسین(ع)» از  24 الی 30 مهر‌ و همزمان با ایام محرم، در خانه هنرمندان برپا می‌شود. قدیریان در این نمایشگاه نگاهی متفاوت به مقوله عاشورا و مضامین آن داشته و اثر خود را خلق کرده است.

مجتبی فرآورده کارگردان فیلم عاشورایی «ثارالله» در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در رابطه با نمایشگاه عاشورایی قدیریان، گفت: متاسفانه در کشورمان که همه شیعه هستند در خصوص اهل‌بیت(ع) بسیار کم کار کردیم. فقط مناسبتی رخ می‌دهد مسئولان و مدیران فرهنگی وارد میدان می‌شوند که باید در این زمینه کارهایی صورت بگیرد. واقعا باید از آنان پرسید که بودجه حوزه فرهنگ در کجا مصرف می‌شود؟ و چرا فرهنگ این کشور قدمی رو به جلو برنمی‌دارد؟

وی ادامه داد: این حرکت خودجوش آقای قدیریان از عشق و علاقه و محبت او به امام‌حسین(ع) نشات گرفته است، با دیدن آثار ایشان ‌چیزی که به ذهن بنده متبادر شد، نگاه نو و آسمانی به عاشورا است، ما معمولاً اتفاق عظیم و مهم عاشورا را در حوزه تاریخ، سیاست و بررسی شرایط اقلیمی و محیطی آن سال‌ها خلاصه کردیم و باورمان این نیست که این حرکت عظیم ارتباط مستمر و مستقیمی با آسمان دارد و از پس قرن‌ها این‌گونه درخشنده و تابنده رخ نموده است.

به گفته کارگردان فیلم «ثارالله» کاری که آقای قدیریان کردند نوع نگاه و منظر ما را تغییر می‌دهد و به ما می‌گوید عاشورا را به گونه‌ای دیگر هم می‌توان دید و ارتباط آن با آسمان را بهتر پیدا کرد.

فرآورده تصریح کرد: آنچه که امام‌حسین(ع) انجام داد به واسطه یک انسان خوب نبود، انسان‌های خوب در دنیا فراوان‌اند، چیزی که اهل‌بیت(ع) را از بقیه متمایز می‌کند پیوند آسمانی آنان و باب‌الله بودنشان است. آنان مجرای رحمت الهی هستند. آقای قدیریان همت کرد و این مسئله را به ما دوباره بیان ارائه داد.

وی گفت: به جای اینکه دست‌بریده و تشنگی بزرگ‌واران واقعه کربلا را تصویر کنیم کمی هم به بُعد آسمانی این جریان عظیم نگاهی بیاندازیم و آن را روایت کنیم.

فرآورده با اشاره به نور معنویت و رحمت الهی در آسمان‌، اظهار کرد: ما تشنه نور و معنویت هستیم که با اشاره به حدیث امام‌جعفرصادق(ع) که می‌فرماییند: «شیعه ما از شعاع نور ما خلق شده‌اند.» باید بگویم، ما نیازمند نور هستیم ما در این زمین ظلمانی و تاریکی نیازمند هستیم که راه خودمان را پیدا کنیم. متاسفانه ما به نور اهل‌بیت(ع) کمتر می‌پردازیم. ما از این نور بریده شدیم و طبیعتا تمام استغاثه ما باید برای رسیدن به نور الهی باشد.

وی در پایان گفت: امیدوارم این حرکت تازه‌ای را که آقای قدیریان آغاز کرده، شروع خوبی برای دیگر هنرمندان باشد و بتوانیم قدر و قطره‌ای از مقام و عظمت اهل‌بیت(ع) را به تصویر بکشیم. امیدوارم این حرکت مستدام بماند و دیگر هنرمندان هم در این راه وارد شوند.