۱۳۹۴/۷/۲۵
از نقاشی‌های عاشورایی تا مروری بر ۲۰ سال پوستر

متن خبر در «خانه هنرمندان ایران»

خانه هنرمندان ایران همزمان با فرا رسیدن ماه محرم، جمعه 24 مهر، شاهد یکی دیگر از روزهای شلوغ هنرهای تجسمی بود.

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، هنرمندانی چون رضا میر‌کریمی، علی وزیریان، حبیب‌اله صادقی، محمدحسین لطیفی، امین زندگانی، سید اسدالله چهره‌پرداز، سعید فلاح‌فر، کورش قاضی‌مراد، لطیف کاظمی، فخرالدین صدیق‌شریف، مجتبی فرآورده، شهریار بحرانی، حمید خضوعی ابیانه، مرتضی گودرزی، علی جدی، مهرداد خوشبخت، محمدهادی قمیشی، علی نجفی، پروین صفوی، عظیم زرین‌کوب، اونیش امین‌الهی، نسرین بنیادی، غفور شکوری‌اصل، علیرضا یزدانی و ... عصر جمعه 24 مهر، از نمایشگاه‌های مختلف نگارخانه‌های خانه هنرمندان ایران دیدن کردند.

* افتتاح نمایشگاه «آسمان حسین» از عبدالحمید قدیریان

گفتنی است، در این روز نمایشگاه نقاشی‌های عاشورایی عبدالحمید قدیریان با عنوان «آسمان حسین»، از نقاشان بنام انقلاب و دفاع مقدس و مدیر هنری فیلم «محمد رسول الله(ص)» در نگارخانه «زمستان» افتتاح شد. در این نمایشگاه 14 اثر رنگ روغن با موضوعات عاشورایی، ارائه شده‌اند.

در حاشیه افتتاح این نمایشگاه، عبدالحمید قدیریان درباره شکل‌گیری آن، گفت: در واقع کار من سینما است و طراح صحنه در سینما هستم. اخیرا دو اتفاق افتاده است، یک اتفاق خوب و یک اتفاق ناخوشایند؛ اتفاق خوب این بود که من درگیر فیلم «ثارالله» شدم و در خدمت آقای مجتبی فرآورده، کارگردان فیلم، شروع کردیم روی فیلمی درباره امام حسین (ع) کار کردن که حال و هوای بسیار لطیف و آسمانی داشت و من بسیار تحت تاثیر آن قرار گرفتم. اتفاق ناخوشایندی که افتاد نیز این است که اخیرا تصاویری در عرصه‌های هنری، از امام حسین (ع) منتشر شده است که به نظر من امام حسین (ع) را خیلی زمینی و دنیایی و به نوعی نازل کرده بودند که البته این موضوع درباره تمام اهل بیت کم و بیش رخ داده است.

وی در ادامه افزود: در این آثار کمتر به بعد آسمانی و روحانی اهل بیت توجه می‌شود. این دو عامل برای من انگیزه‌ای شد که ظرف 4 ماه به صورت شبانه‌روز کار کردم و این تابلوها را کشیدم. دلیل انتخاب تکنیکی که برای آثار این نمایشگاه دارم، در حالی که تکنیک اصلی خودم کمی انتزاعی‌تر از این است، این بود که می‌خواستم بگویم اگر اهل بیت دنیایی هستند، که هستند، بعد آسمانی دارند و این موضوع نباید فراموش شود. در نتیجه ترکیبی از رئال و سورئال را برای آثار این نمایشگاه انتخاب کردم.

قدیریان دلیل استقبال مردم از نمایشگاه‌های ایام محرم و همچنین فیلم «محمد‌رسول‌الله(ص)» را، حب متقابل ایرانی‌ها به خدا و خدواند به ملت ایران دانست و اظهار داشت: این رابطه عاشقانه بین ملت ایران و خداوند باعث شده است که ما نور الهی را خوب ببینیم؛ به همین دلیل است که همه به رسول الله (ص) و اهل بیت (ع) ارادت داریم. همه هنرمندان نیز دوست دارند در این زمینه کار کنند. هر جا نور صادقانه‌ای باشد و مردم آیه‌ای از آیات خداوند را ببینند، جذب آن می‌شوند. 

عبدالحمید قدیریان متولد سال 1339 در تهران، کارشناس رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا و کارشناس ارشد نقاشی از دانشگاه هنر است. وی از سال 1360 شروع به فعالیت حرفه‌ای در زمینه نقاشی کرده و از سال 1365 در سینما مشغول به فعالیت شده است. این هنرمند با سابقه، شرکت در بیش از 45 نمایشگاه گروهی و برگزاری دو نمایشگاه انفرادی نقاشی و مجسمه‌ را در کارنامه فعالیت‌های تجسمی خود دارد.

*افتتاح نمایشگاه «پوستر از صفر»

عصر جمعه 24 مهر همچنین، نمایشگاه دیگری از مجموعهای از پوسترهای حجت مجرد با عنوان «پوستر از صفر»، در نگارخانه استاد «میرمیران» افتتاح شد.

این نمایشگاه مروری دارد بر پوسترهای حجت مجرد، طراح ارشد و عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران؛ مجرد در حاشیه افتتاح نمایشگاه «پوستر از صفر»، هدف از برگزاری آن را جمع‌بندی کلی‌ای از 20 سال فالیت حرفه‌ای در زمینه پوسترسازی دانست و عنوان کرد: یکی از اهداف من از برگزاری این نمایشگاه این بود که مخاطبین و دانشجویان بتوانند مجموعه‌ای از آثار من را در کنار هم ببینند و هدف دیگرم نیز این بود که در پی دیده‌شدن این مجموعه، شخصا به جمع‌بندی بازخوردها از 20 سال فعالیت در زمینه پوسترسازی برسم.

این هنرمند در ادامه افزود: تک‌تک این آثار پیش از این به عناوین مختلف دیده شده بودند اما وقتی یک مجموعه اثر از یک هنرمند به نمایش درمی‌آید، مخاطب روش هنرمند را بیشتر درک می‌کند و به توانایی‌ها و یا ضعف‌های هنرمند بهتر اشراف پیدا می‌کند. من نیز به عنوان هنرمند می‌توانم ببینم که در مجموع ایده‌هایم و یا نحوه برخوردم و نگاه مینی‌مالم به کارها چه تاثیری روی مخاطبم می‌گذارد. من همیشه سعی کرده‌ام با کمترین عناصر بیشترین پیام را برسانم و فکر می‌کنم در این مرور بر آثارم می‌توانم ببینم که در این زمینه موفق بوده یا نبوده‌ام.

در این نمایشگاه 35 پوستر با رویکردی به موضوعات فرهنگی، هنری و اجتماعی با نگاه (مینی‌مالیستی) مانند کمبود آب، اطلاع‌‌رسانی جریان‌های هنری، تئاتر، جنگ و صلح، آزادگان، گرافیک ایرانی، بزرگداشت بزرگان هنر و ورزش، تایپوگرافی اسماء‌الحسنی و محرم، ارائه شده‌اند.

حجت مجرد متولد سال 1352، طراح  ارشد گرافیک، مدرس دانشگاه، رئیس انجمن هنرهای تجسمی اردبیل و عضو رسمی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است که پیش از این هم جوایز و رتبه های متعددی از جشنواره‌های ملی و بین‌المللی کسب کرده است. 

گفتنی است، افتتاح نمایشگاه نقاشی‌های عاشورایی حسن روح‌الامین با عنوان «جام بلا» در نگارخانه «پاییز»، یکی دیگر از برنامه‌های 24 مهر در خانه هنرمندان ایران بود.

*ادامه نمایشگاه‌های دیگر خانه هنرمندان ایران

در این روز همچنین دو نمایشگاه دیگر، به کار خود ادامه دادند و با استقبال خوبی نیز از سوی مخاطبین مواجه بودند.

نمایشگاه عکس‌های روانبخش صادقی با عنوان «هیاهوی سکوت» که 22 مهر در نگارخانه استاد «ممیز» افتتاح شده بود، در روز سوم برگزاری همچنان شاهد استقبال گسترده هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر بود.

همچنین اولین نمایشگاه دوسالانه آثار طراحان بسته‌بندی کشور که از 17 مهر در دو نگارخانه «بهار» و «تابستان» در حال برگزاری است، شاهد بازدید هنرمندان و فعالان حوزه صنعت و تولیدکنندگان محصولات مختلف بود. این نمایشگاه تا 27 مهر ادامه خواهد داشت.

سایر نمایشگاه‌های اشاره شده تا 29 مهر ادامه خواهند داشت و علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن آثار این نمایشگاه‌ها، همه‌روزه از ساعت 13 تا 20 به نشانی خیابان آیت‌الله طالقانی، خیابان موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.