۱۳۹۴/۷/۲۷
«آسمان حسین» به مسجد جمكران می‌رود

حجت‌الاسلام اصفهانیان، مدیر گروه مطالعات مركز پژوهش‌های مسجد مقدس جمكران، گفت: 28 آثر عاشورایی عبدالحمید قدیریان با عنوان «آسمان حسین» در دهه دوم و سوم ماه محرم در مركز پژوهش‌های مسجد مقدس جمكران در معرض نمایش مخاطبان قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حجت‌الاسلام سعید اصفهانیان، مدیر گروه مطالعات قرآن، حدیث، ادیان و مهدویت مركز پژوهش‌های مسجد مقدس جمكران، درباره برپایی نمایشگاه «آسمان حسین» مجموعه آثار نقاشی عاشورایی عبدالحمید قدیریان در مسجد مقدس جمكران، گفت: نمایشگاه «آسمان حسین» بر اساس یك نگاه وحیانی، قرآنی و روایی به ماجرای امام‌حسین(ع) شكل گرفته است. عمده موضوعاتی كه در نقاشی‌ها نسبت به حضرت(ع) وجود دارد، بر اساس نگاه تاریخی است. انگار یك حادثه یا رویدادی را روایت كرده‌اند اما پشتوانه‌ها مفهومی و معرفتی در خلق اثر دخیل نبوده است. در این نمایشگاه خالق آثار «آسمان حسین» تلاش كرده پشتوانه معرفتی را كنار تكنیك و هنر استفاده كند.

وی ادامه داد: با توجه به اینكه 14 آثار در خانه هنرمندان در معرض دید همگان قرار گرفته است و 28 آثر هم در نمایشگاه مسجد مقدس جمكران در دهه دوم ماه محرم در معرض نمایش قرار می‌گیرد و با هماهنگی دفتر تبلیغات در دهه سوم در موسسه اشراق قم برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام اصفهانیان اظهار كرد: برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها حاصل پیوند پژوهش و هنر است، این پیوند موضوع نیاز امروز ما است. امروزه نیازمند این هستیم كه متفكران و اندیشمندان در تعامل با هنرمندان باشند و كمك كنند تا مفاهیم دینی از سمت آسمان به زمین بیاید. اندیشمندان ما حرف‌های ناگفته و گفته زیبا زیاد دارند، اما این حرف‌ها در درون زندگی مردم كمتر دیده شده است، آن چیزی كه كمك می‌كند اندیشه‌های آسمانی به سمت زمین بیاید و وارد زندگی مردم شود آن هنر است. در تعامل اندیشمند با هنرمند ظرفیت خوبی ایجاد می‌شود تا مفاهیم عالی و مرتفع در معرض مخاطبان امروز قرار بگیرد.

به گفته وی، گفت‌وگوی بین هنرمند و پژوهشگر تمدن‌ساز است. وقتی به عقبه تمدنی غرب نگاه می‌كنید، خواهید دید كه نظام غربی از میان گفت‌وگوی فلاسفه و هنرمندانش به خلق آثار پرداخته و آرام آرام اندیشه‌های‌‌شان را وارد زندگی مردم كرده‌و یك جامعه كمونیستی و سكولار شكل داده است. جامعه كمونیستی در گذشته و سكولار جوامعی نیستند كه یك‌باره از دل زمین سبز شده باشند؛ اندیشه و هنر در پیوند با یكدیگر و تعامل جدی، پشتوانه این جوامع هستند.

حجت‌الاسلام اصفهانیان گفت: اما در جامعه اسلامی كه پیشتازش جامعه ایران بوده، هنر ما در خدمت بخش‌هایی از هنر، عمدتا در خدمت مفاهیم آمده است؛ همانند شعر، داستان‌گویی، نوعی از روضه‌خوانی و مقتل‌خوانی. حال فضای این نمایشگاه، فضایی مناسبی است كه كمك كنیم این نیاز انقلاب اسلامی و تمدن اسلامی و جامعه بشری در جامعه ما شكل بگیرد. آیا فقط مدل غربی باید بر این راهكار درست حركت كند؟ این سوال جدی است كه می‎‌توان از اندیشمندان و هنرمندان پرسید.

وی ادامه داد: آقای قدیریان هنرمند زبردستی است كه در طی سال‌های اخیر تلاش كرده است تا با گفت‌و‌گو با استادان مختلف قرآنی، تاریخی و بعضی از استراتژیست‌ها به فهم خوبی از فضای دین دست پیدا كند و گام‌های موثری هم در این زمینه برداشته است. لذا آثاری كه در این زمینه خلق شده، آثار مناسب و قابل تاملی است.

حجت‌الاسلام اصفهانیان در پایان گفت: دوست داریم بر محور وجود نازنین امام‌عصر(عج) اتفاق‌های بسیار خوبی رخ دهد. مهدویت موضوع خوبی است كه اگر شیرین فهم شود، انگیزه حركت در جامعه ایجاد می‌كند و جامعه را از یاس و خمودگی نجات می‌دهد. مهدویت مقوله بسیار قدرتمندی است و این نوع نگاهی كه در این تابلوهای نقاشی «آسمان حسین» وجود دارد. این جنس نگاه چیزی است كه باید در حوزه هنری مهدویت هم وارد شود. لذا از این فضای ارزشمندی كه به خلق آثار پرداخته شده است حمایت می‌كنیم و امیدواریم این نوع آثار به فضای مهدویت هم كشیده شود و در آینده نه چندان دور شاهد گفتمان فكری، فرهنگی و هنری به شكل جدی بر مدار مهدویت باشیم و مجموعه هنرمندان عزیزمان به خلق آثار متعدد بپردازند.