۱۳۹۴/۷/۲۵
نمایشگاه «آسمان حسین» افتتاح شد

نمایشگاه «آسمان حسین» آثار عاشورایی عبدالحمید قدیریان جمعه 24 مهرماه با حضور كارگردانان مطرح و علاقه‌مندان به هنر و فرهنگ افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، 14 اثر عاشورایی قدیریان به دیوار گالری زمستان خانه هنرمندان قاب شده است. ورودی سالن فیلم نقاشی قدیریان به نمایش درآمده، عده‌ای ایستاده اند و فیلم را تماشا می‌كنند و عده‌ای دیگر تماشاگر تابلوها هستند. نور، الوهیت، آسمان و حضور فرشتگان الهی بیانگر واقعه تصویر شده، هستند.

مخاطبان زیادی می‌آیند و می‌روند. خیلی‌ها بر تك تك نقاشی‌ها تامل می‌كنند، صبر می‌كنند تا نقاش را پیدا كنند و از او سوال بپرسند كه منظورت از كشیدن این صحنه به این شكل و شمایل چه بوده است! قدیریان با صبر و حوصله به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

مردم آمده‌اند تا صحنه‌هایی را ببینند كه قبلا روایت‌ها و داستان‌های فراوانی از آن شنیده‌اند و خوانده‌اند و یا در تعزیه‌ها دیده‌اند. اما با این نوع تصویر منظری دیگر از واقعه عظیم عاشورا بر لوح ذهن‌شان نقش می‌بندد.

نوری از آسمان این واقعه مهم را احاطه كرده است، تمام فرشتگان آماده و ناظر بر همه چیز حضور دارند. تماشاگر بار دیگر تلنگری می‌خورد نباید این حادثه را زمینی قلمداد كرد، بلكه این اتفاق عظیم و مهم در آسمان اداره شده است.

حضور پرشور مردم در نمایشگاه «آسمان حسین» حاكی از آن است كه مردم هنوز آن‌‌قدر شور و تشنه دانستن از امام‌حسین(ع) در وجودشان هست كه می‌خواهند با زوایای دیگر این واقعه آشنا شوند و بدانند كه «این حسین كیست كه عالم همه دیوانه اوست».

قدیریان در مورد آثارش می‌گوید: در حالی‌كه نباید اهل بیت(ع) را به قدری دست نیافتنی نشان داد تا فاصله مردم با آن‌ها زیاد شود، همچنین باید شانیت اهل بیت(ع) كاملا حفظ شود. به همین علت، به فكر افتادم كه عاشورا را از منظر دیگری نگاه كنم و بخشی از صحنه‌های آن روز را مطابق با ادراكم به تصویر بكشم.

این نقاش معتقد است: علما و وعاظ در كتاب ها و منبرها نوشته‌ و صحبت كرده‌اند ولی ما در زمینه هنر و از بعد تصویری برای مردم مطلبی و چیز قابل ارائه‌ای نداریم. اگر خدا توفیق بدهد از دید معرفتی و در حد فهم خودم یك مجموعه تصویر خلق كنم و از آنجا كه عنصر «آسمان» در این آثار محوریت دارد و ارتباط امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) و صحابه بزرگوار ایشان با آسمان و خداوند مد نظر داشتم عنوان «آسمان حسین» را برای آن برگزیدم.

مجتبی فرآورده، كارگردان فیلم «ثارالله»، با حضور در نمایشگاه «آسمان حسین» درباره آثار قدیریان معتقد است: كاری كه آقای قدیریان كردند نوع نگاه و منظر ما را تغییر می‌دهد و به ما می‌گوید عاشورا را به گونه‌ای دیگر هم می‌توان دید، به جای اینكه دست‌بریده و تشنگی بزرگواران واقعه كربلا را تصویر كنیم كمی هم به بُعد آسمانی این جریان عظیم نگاهی بیندازیم و آن را روایت كنیم.

فرآورده گفت: امیدوارم این حركت تازه‌ای را كه آقای قدیریان آغاز كرده، شروع خوبی برای دیگر هنرمندان باشد و بتوانیم قدر و قطره‌ای از مقام و عظمت اهل‌بیت(ع) را به تصویر بكشیم.

دیگر مخاطب این نمایشگاه در روز افتتاحیه نمایشگاه عاشورایی قدیریان، شهریار بحرانی كارگردان فیلم «ملك سلیمان» است، وی می‌گوید: افتخاری نصیب بنده شد كه آثار قدیریان را در محضر خودش از نزدیك ببینم. حركتی كه راه انداختند، كار استثنایی و فوق‌العاده‌ ای است كه تا به امروز نمونه چنین كاری را نداشتیم؛ اینكه در زمینه نقاشی موضوع مذهبی و دینی را در این وسعت و عمق معنا انتخاب كند و از زوایای مختلف آن واقعه را به تصویر بكشد.

رضا میركریمی، كارگردان فیلم «یه حبه قند»، با حضور در نمایشگاه قدیریان گفت: معمولا ما در بازسازی و تصویرسازی، این واقعه بزرگ عقیدتی و فرهنگی به سمت زمینی كردن آن پیش رفتیم و دنبال مختصاتی گشتیم كه تعریفی زمینی از این اتفاق به مخاطب ارائه دهیم. اما قدیریان از آن نگاه معمول و مرسوم جدا شده است و نگاه آسمانی را در آثار خود به تصویر كشیده كه قابل تقدیر است.

درباره نمایشگاه «آسمان حسین» مجموعه آثار عبدالحمید قدیریان، گفت: مجموعه‌ای كه آقای قدیریان كار كردند در رابطه با مضامین و مطالب عاشوراست، كه به نوعی می‌توان گفت در این زمینه هنرمندان بسیاری به این موضوع عظیم و مهم پرداختند. اما نمایشگاه آقای قدیریان از این نظر حائز اهمیت است كه یك مجموعه كامل را منحصرا به عاشورا اختصاص داده‌اند كه از اتفاقات نادر است هنرمندی چنین كاری انجام دهد.

ناصر سیفی، منتقد، درباره نمایشگاه «آسمان حسین» مجموعه آثار عبدالحمید قدیریان، در روز افتتاحیه گفت: مجموعه‌ای كه آقای قدیریان كار كردند در رابطه با مضامین و مطالب عاشوراست، كه به نوعی می‌توان گفت در این زمینه هنرمندان بسیاری به این موضوع عظیم و مهم پرداختند. اما نمایشگاه آقای قدیریان از این نظر حائز اهمیت است كه یك مجموعه كامل را منحصرا به عاشورا اختصاص داده‌اند كه از اتفاقات نادر است هنرمندی چنین كاری انجام دهد.

نمایشگاه نقاشی‌های عاشورایی عبدالحمید قدیریان با عنوان «آسمان حسین» تا 30 مهرماه از ساعت 13 تا 20 در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد. این نمایشگاه در گالری زمستان خانه هنرمندان، واقع در خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی، ضلع جنوبی باغ هنر برپا می‌شود.