۱۳۹۵/۷/۸
عبد الحمید قدیریان در برنامه گفت و گوی فرهنگی عنوان کرد
تعریف مشخصی از هنر دفاع مقدس وجود ندارد

متن مصاحبه در رادیوگفتگو،  برنانیوز.

برنامه گفت و گوی فرهنگی با موضوع «نقش هنر در ترویج آثار دفاع مقدس» با حضور عبدالحمید قدیریان (نقاش و مجسمه ساز) و احمد آریا منش(خطاط و نقاش) روی آنتن رادیو گفت و گو رفت.

در ابتدای این برنامه، عبد الحمید قدیریان(نقاش و مجسمه ساز) با بیان اینکه در فضاهای اجتماعی هرکس تحت تأثیر جنگ قرار می گیرد و به سهم خود کاری انجام می دهد، گفت: در بحث نخبگانی هنر انقلاب هنوز تعریف واحدی نداریم و به دلیل مشخص نبودن تعریف، همیشه به نوعی دوگانگی رسیدیم. 

قدیریان ادامه داد: گاهی ما یک ماجرا را در یک دوره تاریخی تعریف می کنیم و همه آن را قبول دارند اما تعریف بنیانگذار انقلاب به قدری وسیع بود که دفاع مقدس هم یکی از مراحل گذر از فضای انقلاب است. اگر انقلاب را منوط به فروپاشی رژیم شاه ندانیم، می بینیم دفاع مقدس در تعریف انقلاب جای می گیرد. 

وی افزود: مفهوم انقلاب به قدری والاست که نمی توان آن را به تاریخ محدود کرد و این به عاشورا شباهت دارد چون منظور ما از عاشورا تاریخ نیست بلکه کاروان و امام و باز شدن راه های آسمان است. 

این مجسمه ساز درباره ویژگی های آثار خلق شده در دوران دفاع مقدس تشریح کرد: امکان این وجود ندارد که فرم و محتوا را تفکیک نکنیم. در قرن 20 ما همنشینی اهل هنر و تفکر را احساس می کنیم و یک جریان عاقلانه ایجاد می شود و هنرمندان در این فضا زندگی می کنند و بر اساس این فضا آثار هنری خلق می کنند. به همین دلیل است که متفکران در فضای هنری می رفتند و رفت و آمدهایی صورت می گرفت و یک مکتب و سبک جدید به وجود می آمد.

قدیریان عنوان کرد: داستان انقلاب ما خیلی عجیب بود و باید این پروسه را طی می کردیم اما پارامترهای ما مقداری با تفکرات غربی متفاوت و بسیار مرتفع و سرعت انقلاب زیاد بود. ما حتی می بینیم که متفکران هم به پای سرعت این انقلاب نرسیده اند و مباحث تفکری ما عقب مانده است. به همین دلیل بحث تحول در علوم انسانی به وجود آمد؛ چون اگر این فضا را به درستی تحلیل کنیم، هنرمند می تواند به ساختار درستی برسد. 

وی افزود: تفکرات دیگر که به سرعت به یک ساختار و قالب هنری می رسد به این دلیل است که سطح مباحث خیلی پایین است. امام می فرماید این انقلاب یک امانت الهی است که باید به صاحبش برگردد و خیلی سخت است که ما به ازای فرمی این گفته را برای خلق اثر ایجاد کنیم. معتقدم هیچکدام از دوستان نتوانستند اصل موضوع را مطرح کنند و این تقصیر آنان نیست بلکه فضا بسیار سنگین است. 

در ادامه احمد آریا منش( خطاط و نقاش) درباره ویژگی های هنر تجسمی دفاع مقدس گفت: هر هنرمندی در دوره عمر هنری خود می تواند در روند و شکل گیری اثری که تولید کرده اثر بگذارد و قطعا آثار ما نیز که جنگ را لمس کردیم، می تواند نزدیک تر و طبیعی تر به زمان وقوع حادثه باشد. به عنوان یک هنرمند سعی کردم تأثیرات حضور رزمنده ها و دفاع ها را از قوه به فعل دربیارم و در قالب یک اثر هنری ارائه دهم. 

آریا منش ادامه داد: اکثر مکاتب هنری دنیا در آرامش و حساب شده شکل گرفته است اما بحث جنگ به گونه ای بود که ما در آن دخیل نبودیم و باید به سهم خود عکس العمل نشان می دادیم. 

وی گفت: قطعا تمام آثاری که در آن زمان خلق کردیم دارای ضعف و قوت هایی است؛ چون فرصتی برای گفت و گو درباره آثار به وجود نیامد. به هر حال امکان نقد برای این آثار آن زمان وجود ندارد؛ چون با کمترین امکانات خلق شدند و نمی توانیم صرفا از نظر فنی آن ها را نقد کنیم. 

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 20:00 روی آنتن شبکه رادیویی گفت و گو می رود و علاقه مندان می توانند برای دسترسی بهتر به سایت این شبکه مراجعه کنند.