۱۳۹۵/۸/۲۵
قدیریان در گفت‎وگو با تسنیم عنوان کرد :
فهم جریان اربعین، آینده را تبیین می‌کند

متن مصاحبه در تسنیم،  دانش‌نیوز،  حلقه‌وصل، 

قدیریان با بیان اینکه خداوند با برپایی اربعین همه را با صحنهای مواجه کرده که نمی‌توان از کنارش بی‌تفاوت گذر کرد، گفت: وسعت و عظمت اربعین به قدری است که با فهم آن، آینده تبیین می‌شود.

عبدالحمید قدیریان، مدیر مطالعات راهبردی حوزه هنری در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، با بیان این مطلب که قدرتمندترین سلاح الهی که همان زیبابینی و عشق است، امروزه در اربعین حسینی تجلی کرده است، گفت: در فضای اربعین انسانها احساس می‌‌کنند قدم بر سرزمین نور گذاشته و توسط نور مقدسی به سمت حرم امام (ع) کشیده می‌‌شوند.

مدیر مطالعات راهبردی حوزه هنری با بیان اینکه خداوند در اربعین با نور کار انجام می‌دهد و قلوب را هدایت می‌کند، اظهار کرد: اگر در راهپیمایی اربعین با مردم و در میان آنان راه ‌‏‌روید، این مطلب را زیاد می‌شنوید که فضا مملو از نور امام (ع) است. وقتی انسان به سوی اصلش بر میگردد و فطرتش را معیار قرار می‌دهد، گویی به آغوش مادرش بازگشت است. حال که مردم به وضوح از نور امام (ع) در فضای اربعین سخن میگویند، شاید به دلیل آن باشد که مردم در آن فضا «اٌمی» می‌شوند و گوش به ندای قلبشان می‌دهند و راه می‌روند.

توجه به مرکز نور، شاخصترین رفتار مردم در اربعین

وی توجه به مقصد و مرکز نور را شاخصترین رفتار مردم در راهپیمایی اربعین خواند و گفت: در راهپیمایی اربعین شاخص‌ترین رفتار مردم، توجه به مقصد و رسیدن به مرکز نور است، توجه آنان به هدفی است که ارزش تحمل سختیهای راه را داشته و دارد. خداوند در راهپیمایی اربعین در قالب تصویری سه بعدی حرکت بر صراط را برای رسیدن به مرکز نور که همان امام عالم است، با روش کاروان حسینی به نمایش در آورده است.

مدیر مطالعات راهبردی حوزه هنری خاطرنشان کرد: خداوند با برپایی اربعین همه ما را با صحنهای مواجه کرده است که نمی‌توانیم از کنارش بی تفاوت گذر کنیم، چراکه اولاً عظمت آن توجه همه مؤمنین را جلب کرده و دوم آنکه وسعت و عظمت این حادثه به قدری است که باید آن را آیۀ الهی نامید و بر آن اندیشید. آیۀ الهی یعنی نشانهای برای نگاه و فهم آینده.

وی با اشاره به آیۀ «وَ الَّذینَ كَفَرُوا وَ كَذَّبُوا بِآیاتِنا أُولئِكَ أَصْحابُ الْجَحیمِ، و کسانی که کفر ورزیدند و آیات ما را دروغ انگاشتند، آنان اهل دوزخند افزود»، گفت: خداوند در اطراف ما آیات خود را قرار داده و می‌دهد تا ما راه را گم نکنیم و مسیر به سوی آینده را با تدبیر و آگاهی طی کنیم و خود را برای آینده آماده کنیم. بی تفاوتی به آیات الهی عذابی سخت از جانب خداوند را به همراه دارد. پس این سؤال را باید با خود طرح کنیم که تا چه میزان امامِ خود را می‌‌شناسیم؟

قدیریان در پاسخ به این سؤال که مهم‌ترین پیام راهپیمایی اربعین چیست، تصریح کرد: مهم‌‌ترین پیام راهپیمایی اربعین، توجه دادن انسانها به لطافت فضای اربعینی است. راهپیمایان با ورود به اربعین با زیباترین صحنهها و رفتارها مواجه می‌شوند و همین امر موجبات تغییر آنان را فراهم می‌کند و به سرعت لطیف شده، رنگ آسمانی به خود می‌گیرند و رشد می‌کنند.

لزوم بهرهمندی از نگاه آسمانی در فهم جریانی اربعینی

مدیر مطالعات راهبردی حوزه هنری اظهار کرد: فضایی که خداوند با عنوان اربعین در این دو یا سه اخیر با رشدی حیرتانگیز آن در پهنهای وسیع به نمایش گذاشته، موجب بیان عجز محققان از فهم آن شده است، لذا برای فهم و درک این واقعه در ابتدا باید باور کنیم که این امری الهی است و توسط نیرویی برتر شکل داده شده و هدایت می‌شود.

قدیریان افزود: با الهی دانستن این جریان، برای فهم آن مقید به آسمانی شدن خواهیم شد و تلاش می‌‌کنیم جنس وجودیمان را لطیف کرده تا بتوانیم تبیین صحیحی از اربعین به دست آوریم و راه آینده را روشنکنیم

وی با اشاره به جریان اربعین به عنوان یک فضای آرمانی برای جامعۀ دینی اظهار کرد: به هنرمندان و تمام کسانی که درصدد تجربۀ فهم فضای آرمانی جامعه دینی هستند، توصیه می‌‌کنم زیارت امام حسین (ع) در ایام اربعین را تجربه کنند؛ چراکه فضا در آن ایام، فضای دیگری است. اصلی‌ترین خصوصیت راهپیمایی اربعین، فضای نورانی و متعالی آن است؛ یعنی همان چیزی که در هنر دینی به عنوان اصل مطرح است. امیرالمؤمنین (ع) از ما انتظار دارند در جهت معرفت به نورانیت همت و با نور اهلبیت همراهی کنیم، اگر چنگ به هدایت بزنیم و همت در خودسازی کنیم، به این مهم دست می‌یابیم.

قدیریان افزود: خداوند در قالب صحنه اربعین حسینی(ع) در جهت رشد ما برآمده و اربعیون را برای فهم معرفت به نورانیت پرورش می‌دهد، طوری که آنان همه از نور صحبت می‌کنند و خود را در نور می‌‌بینند. به امید فهم کامل معرفت نور اهلبیت که باعث نورانیت مسیر پیشرو می‌شود.