۱۳۹۵/۸/۲۰
مسئول دفتر مطالعاتی کاربردی واحد تجسمی حوزه هنری در غرفه تسنیم :
لزوم ارائه معارف اربعین حسینی(ع) از سوی متفکرین و هنرمندان
 
متن مصاحبه در تسنیم.

بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات

هنرمند انقلابی سینمای ایران با بیان اینکه پیاده‎روی اربعین بر اساس منطقهای الهی است و با عقل بشریت قابل درک نیست، افزود:متفکران و هنرمندان باید درباره ابعاد مختلف این حماسه بزرگ فعالیت کرده و محصولاتشان را در این ایام به زائران ارائه کنند.

عبدالحمید قدیریان، مسئول دفتر مطالعاتی کاربردی واحد تجسمی حوزه هنری در گفت‎وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» در غرفه خبرگزاری تسنیم در نمایشگاه مطبوعات، با اشاره به بُعد شفاف‎سازی دینی و فرهنگی گفت: اگر میخواهید در بعد سیاسی شفافیت ایجاد کنید، ایراد ندارد، اما در بعد فرهنگی هم ایجاد شفافیت کنید که این موضوع مبنای تمام حرکتها و رفتارهای اجتماعی است. اگر این بُعد را اصلاح و تبیین کنیم، خیلی از مسائل سیاسی قابل حل میشود نشان به اینکه تضادهای سیاسی ما به دلیل برداشتهای غلط از دین است.

اندیشمندان دینی شفافیت در دین ایجاد کنند
وی با بیان اینکه به دلیل ضعف فکری‎ جای شفافیت ایدئولوژی خالی است، تصریح کرد: هر کسی طبق گمانی که دارد از خود ایدئولوژی مطرح میکند در صورتی که همگی دارای یک قرآن هستیم، اما برداشتهای‎مان 180 درجه با هم متفاوت است. چه چیزی این وسط مغفول مانده است؟ چرا برداشت ما از دین و آیات قرآن دو گونه است؟ بنده نیز به عنوان یک هنرمند فرهنگی از اندیشمندان‎مان درخواست میکنیم به سمت شفافیت فهم دین حرکت کنند و خوراک مناسبی به ما هنرمندان بدهند.

چرا به معارف اربعین حسینی(ع) بها داده نمیشود؟
قدیریان با تأکید بر اینکه ماجرای عظیم پیاده‎روی اربعین حسینی(ع) یکی از منابع معارفی مهم است که متفکران و هنرمندان می‎توانند از آن استفاده بهینه‎کنند، افزود: طبق آمار، 80 کشور جهان در راهپیمایی اربعین شرکت میکنند، حدود 30 میلیون نفر انسان به سرزمین کربلا میروند، حداقل سؤالی که برای انسان ایجاد میشود این است که خدا چه برنامه‎ای دارد؟ لذا سعی میکند نسبت به این موضوع زودتر تبیین داشته باشد تا با آن هماهنگ شود، زیرا تمام مباحثمان در عرصه اجتماعی، سیاسی و فرهنگی این است که خودمان را با خواست خداوند متعال هماهنگ کنیم. پس چرا از این منظر نگاه نمیکنیم و رسانه‎های ما سعی باید و شاید را در راستای تبیین این موضوع به کار نمیگیرد؟

وی ادامه داد: مردم در پیاده‎روی اربعین به اذعان اکثر متفکران اسلامی در واقع به سوی نور امام حسین(ع) کشیده میشوند و نمیتوان گفت این جنبش مردمی بر اساس حکم حکومتی و تقاضای مراجع و ... است بلکه بر اساس منطقهای الهی رخ داده است، پس نیاز است متفکران و هنرمندان روی ابعاد مختلف آن کار کنند و محصولاتشان را در این ایام به زائران ارائه کنند.

کشور ایران به عنوان ام‎القرای اسلام، باید خوراک فکری دهد
این هنرمند متعهد سینمای انقلاب با اشاره به اینکه کشور ما که به عنوان ام‎القرای جهان اسلام است، باید به این مردمی که در راهپمایی اربعین حضور پیدا میکنند، خوراک دهند، خاطرنشان کرد: چرا از این 30 میلیون جمعیتی که در پیاده‎روی اربعین حضور پیدا میکنند، استفاده بهینه نمیشود؟ به نظرم تمام اینها به دلیل نبود مطالب و مفاهیم و یا عدم توانایی در استخراج مفاهیم قرآنی است. شاهد بر اینکه همه میدانیم که راهپیمایی اربعین عرصه‎ای است که تمام مسئولین فکری و فرهنگی کشور میتوانند دستاوردهای خود را به معرض نمایش بگذارند، پس چرا برنامه‎ای تدارک دیده نمیشود و برنامه‎ها صرفاً مبتنی بر نگاه‎های حسی و بسترسازی برای حضور راحت‎تر زائران است.

نهضت وارداتی ما همان ادامه نهضت ترجمه بنی العباس است
قدیریان با تأکید بر اینکه عمده نهضتهای فکری کنونی ما وارداتی است در حالی که خداوند متعال با زبان صحنه و در قالب پیاده‎روی اربعین تفکرات را سمت و سویی الهی میدهند، گفت: در دوره‎ای که حکومت عباسیان با شعار حمایت از پیامبر(ص) و آلش(ع) پا به میدان گذاشت و گفت «الرّضا مِن آلِ مُحمد»، امامان معصوم(ع) شروع به گفتمان معرفتی کردند. حکومت هم وقتی احساس خطر کرد، شروع به راه انداختن نهضت ترجمه کرد. نهضت ترجمه‎ای که الان مطرح است، همان سبک دوران بنی العباس منتها به صورت مدرن‎تر است برای اینکه تفکر ما به خدشه بیافتد، زیرا میدانند اندک متفکری است که پاسخ تفکرات وارداتی را دهد. اما امام معصوم(ع) در این برهه شروع به تزریق معارف ناب الهی آن هم به صورت شفاف و مبین کرد. بنابراین اگر ما به تبعیت از سیره این بزرگواران شروع به تزریق معارف شیعی کنیم، خیلی از ادیان مختلف جهان به تشیع گرویده میشوند، زیرا چنین رفتاری را امام رضا(ع) در دوران خودشان در قالب کرسی‎های مناظره‎ای به ما آموختند. البته در جریان اربعین حسینی(ع) شاهدیم که خداوند متعال این رفتار را به زبان صحنه دارد اجراء میکند.

وی با بیان اینکه سلسله تابلو نقشهایی با عنوان اربعین حسینی(ع) در دست اقدام دارم، خاطرنشان کرد: طبق آیات قرآن، هر کس به آیات و نشانه‎های خداوند توجه نکند، مورد عذاب واقع میشود،  خداوند در آیه105 سوره یوسف(ع) در این باره میفرماید «وَکَأَیِّنْ مِنْ آیَةٍ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ یَمُرُّونَ عَلَیْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَ؛ چه بسیار نشانه‏ ها در آسمانها و زمین است که بر آنها مى‏ گذرند در حالى که از آنها روى برمى‏‎گردانند» بنده ماجرای اربعین را نشانه‎ای الهی میدانم، بنابراین به راحتی نتوانستم از کنارش عبور کنم؛ پس در حد بضاعتم تلاش دارم مجموعه آثاری درباره اربعین ایجاد کنم. البته در این آثار، ظاهر اربعین مدنظر نیست بلکه باطن و مفهوم اصلی‎اش برایم مدنظر است.