۱۳۹۶/۳/۱۸
قدیریان در اختتامیۀ پیش‌نشست‌های کنگرۀ بین‌المللی لقاءالحسین(ع) :
جامعۀ هنری کشور به تفکر صحیح قرآنی نیازمند است

متن مصاحبه در تسنیم.

مدیر مطالعات راهبردی حوزه هنری گفت: جامعۀ هنری کشور محتاج اهل علم و تفکر است تا با تزریق تفکرات صحیح و مطلوب قرآنی، هنرمندان را به سوی ترسیم آثاری ارزشی و الهی سوق دهند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، اختتامیه پیش‌نشست‌های سومین کنگره بین‌المللی «لقاءالحسین(ع)» و «عهد مع الحسین(ع)» با حضور  اندیشمندان و هنرمندان داخلی و خارجی و با حضور برخی فعالان مهدوی دانشگاه‌های تهران برگزار شد.

«عبدالحمید قدیریان» مدیر مطالعات راهبردی حوزه هنری در این نشست طی سخنانی با بیان این مطلب که ما هنرمندان منتظر اهل تفکر هستیم، گفت: ما باید از اهل تفکر بیشتر بشنویم و بعد وارد کار شویم، به عبارت دیگر، جامعۀ هنری کشور به شدت محتاج اهل علم و تفکر است تا با تزریق تفکرات صحیح و مطلوب قرآنی، هنرمندان را به سوی ترسیم آثاری ارزشی و الهی سوق دهند.

وی با بیان اینکه هیچگاه ایست و سکون در جامعۀ هنری دیده نخواهد شد، اظهار کرد: اگر تفکر به هنرمند تزریق نشود، او خودش تفکری را پیدا خواهد کرد، در واقع یا خودش در پی تفکر حرکت می‌کند یا دشمن با ابزارهای مختلف، تفکری را در ذهن هنرمندان القاء خواهد کرد.

مدیر مطالعات راهبردی حوزه هنری با تأکید بر اینکه اربعین حسینی ظرفیتی است که می‌توان از طریق آن، تفکراتی را به جامعۀ هنرمندان منتقل کرد، یادآور شد: به نظر می‌رسد باید یک تغییر استراتژیک و اساسی در جنس تحقیقات رخ دهد.

قدیریان یادآور شد: خداوند با برپایی جریان اربعین حسینی در یک فضای صمیمی، لطیف و دوست داشتنی درصدد رشد جمعی پاک طینتان است. وقتی زائران پس از ایام اربعینی به میهن و جمع خانوادۀ خویش باز می‌گردند، اطرافیان آنها کاملاً حس می‌کنند که تحولی در آنها ایجاد شده است و اینها نشان از اثرگذاری نور اربعینی دارد.

وی با بیان اینکه انگار خدا در ایام اربعینی آیۀ ﴿ فی‏ بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ ...﴾ را به تصور کشیده است، تأکید کرد: نوع نگاه به اربعین باید تغییر کند، چراکه جنس این پدیده متفاوت از سایر پدیده‌هاست و نور الهی در آن به عنوان یک شاخصۀ قدرتمند نمایان است.

 قدیریان یادآور شد: شاخصه‌های قرآنی در بُعد معرفتی با شاخصه‌های ما تفاوت دارد، برای همین است که همیشه از تحولات و آیات الهی که در زمانه ما ایجاد می‌شود، عقب هستیم. جنس نگریستن به اربعین، مانند نگریستن به درک معرفت به نور الهی است، پس باید روش تحقیق آن را از روش تحقیق یک پروژه فقهی متمایز کنیم و نگاه جدیدی از جنس درک نور درنظر گیریم.