۱۳۹۶/۳/۲۳
قدیریان در گفت‌وگو با تسنیم :
«آتش به اختیار» یعنی تقویت و تقابل فکری و فرهنگی

متن مصاحبه در تسنیمبسیج‌پرسدانش‌نیوز.

عبدالحمید قدیریان با بیان اینکه همان قدر که ما با جدیت در ساخت موشک و تسلیحات نظامی اهتمام داریم، متأسفانه در تقویت پایه‌های فکری اهتمام نداریم، گفت: «آتش به اختیار» به معنای تقویت و بعد تقابل فکری و فرهنگی است.

عبدالحمید قدیریان، مسئول دفتر مطالعات کاربردی حوزه هنری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا با توجه به تعبیر رهبر معظم انقلاب درباره مفهوم «آتش به اختیار» گفت: مفهوم «آتش به اختیار» که اخیراً از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شد، می‌تواند نقطه آغاز یک کار جهادی در راستای مسائل فرهنگی باشد و این نکته را یادآور می‌شود که باید مباحث فرهنگی را جدی‌تر از گذشته پیگیری کنیم.

لزوم اندیشه راهبردی در زمینه فکری و فرهنگی
این هنرمند عرصه انقلاب اسلامی با ابراز تأسف نسبت به اینکه ما اکنون از مباحث فکری و فرهنگی گریزان هستیم و در این زمینه نظریه‌پردازی نمی‌کنیم، تصریح کرد: به فراخور دستوری که رهبر معظم انقلاب صادر فرمودند، ما باید نسبت به مسائل فکری و فرهنگی، اندیشه‌ای راهبردی داشته باشیم و از اکنون شروع به فعالیت کنیم. وقتی همه ما به این نتیجه رسیدیم که از لحاظ فرهنگی روز به روز در حال پس‎رفت هستیم، کلام آقا جایگاه ویژه‌ای می‌یابد.

قدیریان با اشاره به اینکه انحطاط فرهنگی مشکلی است که ما سال‌هاست با آن مواجه هستیم و این معضل صرفاً مربوط به این دولت نیست و از سال‌های گذشته آغاز شده است، افزود: از زمانی که ما نه به نیت دستیابی به آرمان‌ها بلکه به نیت ایجاد رفاه‌طلبی در جامعه، دوران سازندگی را شروع کردیم، از زمانی که مدعیان تفکر به علت نداشتن معرفت ناب، تفکرات دیگر را سرکوب کردند و به بهانه حضور چند گروه انحرافی، مانع تشکیل کرسی‌های آزاداندیشی شدند، ما با معضلات فرهنگی مواجه هستیم.

اصلاح تفکر، علاج معضلات فرهنگی است
مسئول دفتر مطالعات کاربردی حوزه هنری لزوم تولید تفکر را از جمله دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب دانست و افزود: رهبر معظم انقلاب سال‌هاست که خواستار لزوم تولید تفکر در جامعه شده‌اند. ایشان از بالاترین سطوح متفکرین شروع کردند و طی این سال‌ها با رفتار انفعالی برخی رجال،‌ سطح توقع خود را پایین آوردند و به تدریج دست نیاز به سمت کف جامعه دراز کردند که این برای اهل معنا باعث شرمساری است. اگر دشمنان صحبت‌های ایشان را سیاسی جلوه می‌دهند، برای این است که می‌دانند اصلاح تفکر علاج معضلات فرهنگی ماست.

قدیریان، طرح موضوع «آتش به اختیار» از سوی رهبر معظم انقلاب را بسیار هوشمندانه خواند و افزود: رهبر معظم انقلاب با این سخن، تمام فرهنگیان را به تحرک وا داشتند. قدرت کلام ایشان به قدری است که حتی افراد سیاسی وارد این قضیه شدند که خب یک عده هم در حال سوءاستفاده از این فضا هستند. باید این کلام ایشان را برای خودمان انگیزه قرار دهیم. باید رسانه‎های کشور به این فضا دامن بزنند و با برپایی جلسات، لزوم تولید تفکر را گوشزد کنند. نباید همچون کبک عمل کنیم باید در ابتدا اقرار به کمبود های فکری خود کنیم و با نگاهی راهبردی به سوی مخازن عظیمی که در دسترس داریم، برویم و از قرآن بخواهیم تا معارف ناب خود را بر ما عیان کند.

قوت فکری ما به اندازه قوای نظامی نیست
وی با بیان اینکه ما اکنون دچار بحران فکری و فرهنگی هستیم، ادامه داد: هر اندازه ما در نیروی نظامی قوی هستیم، به همان اندازه در بُعد فرهنگی دچار بحران هستیم. همان قدر که ما با جدیت در ساخت موشک و تسلیحات نظامی اهتمام داریم، متأسفانه در تقویت پایه‌های فکری اهتمام نداریم. وقتی به این مسائل پایه‌ای فکر نمی‌کنیم و به راحتی از کنار آن عبور می‌کنیم، طبیعتاً رهبر معظم انقلاب که خطر نفوذ را از هر کسی بهتر می‌بیند، مجبور می‌شوند در مباحث فکری و فرهنگی مسأله «آتش به اختیار را مطرح کنند. و این در شرایطی است که ژنرال‌ها پیاده‌اند چه ژنرال‌های حوزوی و چه دانشگاهی و... فرمانده چاره‌ای جز گفتن این کلام ندارد.

رهبر انقلاب مترصد فعالیت‌های جبهه باطل است
مسئول دفتر مطالعات کاربردی حوزه هنری با انتقاد از سوء استفاده و یا سوءبرداشت‌های برخی اهل سیاست از جمله رهبر معظم انقلاب، گفت: علتی که بعضی‌ها به دلیل عدم درک کلام رهبر معظم انقلاب، تفسیر متفاوتی از این کلام می‌کنند. رهبری به عنوان کسی که مسائل را رصد می‌کنند، با بصیرتی الهی، حضور جبهه باطل و هجمه فرهنگی آنها را می‌بیند. ایشان خوب می‌دانند که عوامل تفکر ماسونی در همه سطوح با پشتکار زیاد کار می‌کنند و در قالب‌های مختلف چه تعهدات بین‌المللی، چه فستیوال‌های فرهنگی، هنری اهداف خود را پیش می‌برد.

قدیریان راهکار جلوگیری از تحریف کلام رهبر معظم انقلاب را پیشتازی در تشکیل جبهه فرهنگی دانست و افزود: کسانی که اهل فکر و فرهنگ هستند، باید نسبت به دغدغه رهبر انقلاب پیشتازی باشند تا این کلام رهبری مورد تحریف و خدشه یک عده منفعت‌طلب قرار نگیرد، نباید سطح کلام را در حد یک مسئله سیاسی نازل کنیم، بلکه باید غیورانه، در درگاه الهی توبه و انابه کنیم و در ابتدا ناتوانی خود را از درک مفاهیم قرآنی برای این برهه از زمان ابراز داریم و از آن بزرگ که همه چیز در حیطه اوست بخواهیم، باب معارف اصیل اهل بیت را بر ما بگشاید، تا راه حرکت به سوی آینده را، در نور معرفت اهل‌بیت(ع) بپیماییم.