۱۳۹۶/۵/۳۰
عبدالحمید قدیریان مطرح کرد :
هنرمند نیاز به شنیدن معارف دین دارد، نه بایدها و نبایدها

متن مصاحبه در خبرگزاری فارس، اکونیوز، نسیم‌آنلاین، بولتن.

عبدالحمید قدیریان، هنرمند نقاش معتقد است: اگر به جای مطرح کردن صرفاً بایدها و نبایدهای دین، معارف ناب اهل‌بیت(ع) به هنرمندان گفته شود، بسیاری از هنرمندان علاوه بر مطالبه آن اعمال و بایدها و نبایدها، به فرماندهان تأثیرگذاری در عرصه دین مبدل می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس، بسیاری از هنرمندان خود را از جامعه جدا نمی‌دانند و نسبت به اتفاقات پیرامون خود بی‌تفاوت نیستند. از جمله این افراد «عبدالحمید قدیریان» هنرمند نقاش که درباره حج و کشتار حجاج در سال 1366 و فاجعه منا در سال 1394 چند اثر بر جای گذاشته است. به مناسبت حضور در ایام حج، پایگاه خبری حوزه هنری با وی گفت‌وگو کرده است که مشروح آن در پی می‌آید:

 

 

* با توجه به آثار قبلی شما همچون مجموعه آسمان حسین(ع)، می‌توان شما را از جمله نقاشانی نامید که در آثارتان دغدغه انتقال مفاهیم دینی و آسمانی را دارید، از این‌رو آیا تاکنون شما به موضوع حج پرداخته‌اید و یا تمایلی به پرداختن به این موضوع در شما وجود دارد؟

در آغاز خدا را شکر می‌کنم که در راستای به تصویر کشیدن مفاهیم دینی تلاش کرده‌ام و در این فضا تنفس می‌کنم. واقعیت این است که خود را پیش خداوند شرمنده می‌دانم که چرا به قدر کفایت به موضوعات دینی توجه نداشته‌ام و کم‌کاری کرده‌ام. خداوند مرا ببخشد و راه را برای تلاش بیشتر باز کند.

با موضوع حج چند تابلو در سال‌های گذشته کشیده‌ام که هر کدام به فراخور فضای فکری آن زمان، دارای ضعف‌ها و قوت‌هایی است. همان طور که می‌دانید، هنرمند نقاش تا تصویر موضوعش را نبیند، نمی‌تواند آن را بکشد؛ به همین دلیل، منظری که هنرمند از آن زاویه و ارتفاع به موضوع نگاه می‌کند، بسیار مهم است. بسیاری از مقولات دینی دارای یک جسم و یک روح هستند، مثلاً موضوعی چون حج دارای یک ظاهر و یک باطن است. کعبه در ظاهر، مکعبی از سنگ سیاه است و در باطن در راستای عرش الهی قرار دارد. یعنی برای یک هنرمند به اندازه فاصله بین عرش تا فرش منظر وجود دارد و او از هر ارتفاع و از هر زاویه‌ای نگاه کند، ابعاد جدیدی از مقوله حج را می‌تواند متوجه شود و به تصویر درآورد. با این مقدمه، اگر هنرمندی بخواهد به مناسک حج نگاه کند، می‌تواند آن مفهوم را بهتر درک کند و همچنین زبان مشترک میان آحاد مردم را درک و از آن الهام گیرد.

تمام انبیا آمدند تا فطرت انسان‌ها را بیدار کنند، آمدند تا نسبت به میثاقی متذکر شوند که در روز الست از ما گرفته شده است. حضرت ابراهیم (ع) به دلیل جایگاه والایی که داشت، این را می‌دانست که ممکن نیست پیامبران تا ابد برای بیدار کردن فطرت انسان‌ها نازل شوند، لذا از خدا خواست تا مناسک حج را به ایشان بیاموزد. حضرت ابراهیم(ع) که امام همه انسان‌هاست، این اعمال را از خدا درخواست کرد تا آموزه‌ای برای همه مردم باشد و با ورود به مناسک حج که از آیات الهی محسوب می‌شود، فطریات ایشان بیدار و شکوفا شود. به استناد آیه ۳۰ سوره روم، دین قیم همان فطریات است. اعمال دینی همچون مناسک حج از شعبات دین است و باعث می‌شود اتصال ما با دین برقرار شود.

اعمال دینی همچون مناسک حج از شعبات دین است و باعث می‌شود اتصال ما با دین برقرار شود

وقتی یک حاجی مناسک حج را انجام می‌دهد و در آن صحنه قرار میگیرد، فطرتش بیدار میشود. وقتی حاجی به دور خانه کعبه می‌چرخد، به این فکر می‌افتد که چرا باید این کار را انجام دهد و معنی این طواف به دور خانه سنگی چیست، در حقیقت این رفتار او و سؤالاتی که از خود می‌کند، باعث می‌شود فطرتش بیدار ‌شود. وقتی طواف کننده می‌شنود که «مَثَل امام، مَثَل کعبه است»، با خود می‌گوید: یعنی من به دور امام طواف می‌کنم؟! یعنی اگر امام ظاهر شوند باید این رفتار را با ایشان داشت؟ سپس این سؤال برایش پیش می‌آید که مکه یعنی چه؟ و در جواب می‌‌‌شنود: یعنی دنیا، زمینی لم یزرع، زمینی غیر قابل کشت و زرع، به عبارت دیگر، حاجی در قالب هر مرحله از مناسک حج، لایه‌ای از فطرتش بیدار می‌‌‌شود و به این ترتیب رشد می‌کند و بالا می‌رود. فطریات او بیدار می‌شود و باعث می‌شود ناپاکی‌ها از روحیاتش زدوده ‌شود و به مرور نیز اخلاقیاتش اصلاح می‌شود. در روایات آمده که بعد از قرار گرفتن در صحرای عرفات، تمام گناهان حجاج ریخته و پاک می‌شود، پس وقتی حاجی به عرفه می‌رسد، اگر شک کند که بخشیده شده، شک او گناه است.

* شما به عنوان یک هنرمند دینی، منظر معرفتی زیبایی را نسبت به سفر حج مطرح کردید، آیا علاوه بر توجه به جنبه ظاهری حج، باید نسبت به جنبه معرفتی آن هم توجه ویژه داشت؟

بله، دقیقاً همین طور است. حاجیان علاوه بر تقید شدید به جنبه دنیوی و ظاهری حج، باید معرفت حج را به دست بیاورند. وظیفه حاجی در عرفات صرفاً خواندن دعای عرفه نیست، او باید به امام (ع) خود معرفت پیدا کند. بیاموزد که باید مانند یک کوهنورد در عین حال که به ارتفاعات صعود می‌کند و بالا می‌رود، به سمت جلو نیز حرکت کند. آنقدر از قله بالا برود تا امام (ع) را بیابد و با ایشان همراه شود. حاجی‌ با پوشیدن لباس احرام، دنیا را کنار می‌گذارد و در صحرای عرفات، در پی معرفت امام (ع) و آرزوی وصال به اوست. خوشا به حال یاران حسین بن علی(ع) که در سال ۶۰ هجری در صحرای عرفات به امامشان معرفت پیدا کردند و به وصالش رسیدند و با او همراه شدند و با شهادت به جوار رحمت حق پیوستند و حج را به گونه‌ صحیح و کامل و غیر نمادین به اتمام رساندند.

آرزوی هنرمندان این است که در کمترین فرم، بیشترین تأثیرگذاری و انتقال مفهوم را داشته باشند

خدا در قالب مناسک حج دریایی از مفاهیم و معارف نورانی و الهی را نشان می‌دهد، این کاری است که آرزوی تمام هنرمندان است، هنرمندان بسیار تلاش می‌کنند در کمترین فرم، بیشترین تأثیرگذاری و انتقال مفهوم را داشته باشند، کاری که خدا در ایام حج به زیبایی هرچه تمام‌تر آن را انجام داده و این یک اثر هنری و در اوج زیبایی از سوی تصویرگر عالم است.

‌*چرا امروزه کمتر هنرمندی پیدا می‌شود که رفتارهای خدایی را ملاک عمل خود قرار دهد. به نظر شما مشکل کجاست؟

‌به‌طور کلی ما در معارف دینی و حضور آن در بطن زندگی با مشکلاتی مواجه هستیم. بارها مقام معظم رهبری این نیاز را با زبان فریاد و به طرق گوناگون و نزد اقشار مختلف مطالبه فرموده‌اند، اما گویا از سوی ما پاسخی نیافته‌اند و این باعث تأسف و شرمندگی ماست. امید است تا شاهد حرکتی جهادی برای رفع این مشکلات باشیم.

اعتقاد من این است که خداوند برای این انقلاب برنامه‌هایی دارد و هیچ یک از این کوتاهی‌های ما نمی‌تواند باعث توقف اجرای آن شود. برای همین، این گونه مشکلات اگر با همّت جمعی و جهادی حل شود، پیش خدا سربلند هستیم؛ اما اگر چنین نشود و مسئولان، علما و مردم در حل این گونه مشکلات همتی از خود نشان ندهند، خداوند در قالب صحنه‌های متعدد ما را مجبور به اصلاح می‌کند. به یاد داریم که فتنه ۸۸ چقدر صحنه سختی بود، حال آنکه اگر درسی که خداوند در سال‌های گذشته به ما داده بود را فراگرفته بودیم، دیگر نیاز به تحمل این مقدار از مشکلات نبود.

درباره موضوعات دینی، فقط به جسم و ظاهر آن‌ها می‌‏پردازیم

برای درک معارف الهی باید فرهنگسازی کنیم؛ به عنوان مثال، ما به آیات الهی توجهی نداریم و این در حالی است که خداوند در قرآن بارها از آیاتش سخن می‌‌گوید و نه تنها می‌خواهد آیاتش را بخوانیم و قرائت کنیم، بلکه از ما انتظار دارد تا آیاتش را تلاوت کنیم. تلاوت آیات یعنی رفتن در درون آیات و مطالعه آن و پیگیری سیر آن و اثر گرفتن از آن و اثر رساندن به دیگران، یعنی همان کاری که ماه در قبال خورشید انجام می‌دهد و خداوند می‌فرماید «والقمر اذا تلاها»، اما متأسفانه این فرهنگ قرآنی در میان ما مرسوم نیست؛ به همین دلیل است که درباره موضوعات دینی، فقط به جسم آن‌ها می‌‏پردازیم. لذا یکی از دلایل فاصله گرفتن جوانان ما از مباحث و موضوعات دینی همین است که مدام از ظواهر دین سخن می‌گوییم و روح و باطن دین را مطرح نمی‌کنیم، ‌مقولات دینی رابط بین اوج آسمان‌ها و عمق عالم هستند و این یک تعبیر کلیدی است، یعنی با موضوعات دینی می‌توانیم از عمق عالم به اوج آسمان‌ها برویم.

*مقدمات و پایه‌های رسیدن به معرفت دینی چیست؟

ما در بحث‌های دینی نیاز به یک سری مقدمات و پایه‌های قوی معرفتی و فرهنگی داریم، به عنوان مثال، چند نفر از ما باور داریم که خداوند مخلوقاتش را بر اساس یک نظام آفریده است؟ همه معتقدیم در عالم نظم وجود دارد، اما چند نفر از ما قائل هستیم که این نظم در یک نظام الهی شکل گرفته است و چقدر به این موضوع باور داریم؟ چقدر دست خدا را در وقایع اطرافمان می‌بینیم؟ چقدر در تصمیمات و رفتارهایمان خدا را مدّنظر قرار می‌دهیم؟ باید درباره این پایه‌های معرفتی و فرهنگی در جامعه گفتمان شکل بگیرد.

اعتقاد دارم که اگر به جای مطرح کردن صرفا یک‌سری اعمال و بایدها و نبایدها، معارف ناب اهل‌بیت (ع) به هنرمندان گفته شود، بسیاری از هنرمندان علاوه بر مطالبه آن اعمال و بایدها و نبایدها، به فرماندهان تأثیرگذاری در عرصه دین و برای جبهه حق مبدل خواهند شد. اگر می‌بینید امروزه بسیاری از هنرمندان دارند به فضاهای دیگر کشانده می‌شوند، به این خاطر است که کسی به آن‌ها محتوای فطری و قیمتی و تفکر برانگیز و فضاساز نمی‌‌‌دهد. لذا دشمن ورود می‌کند و مطالب و خواسته‌های خودش را از طریق ایشان به جامعه ارائه می‌کند. گمان من این است که راه اصلاح این مشکل، احیا و رونق‌گیری «فرهنگ مطالبه معرفت اهل‌بیتی (ع)» در جامعه و در میان هنرمندان است.

اگر می‌بینید امروزه بسیاری از هنرمندان به فضاهای دیگر کشانده می‌شوند، به این خاطر است که کسی به آن‌ها محتوای فطری و تفکر برانگیز نمی‌‌‌دهد

بر اساس این گزارش، قدیریان دو سال پیش در ماه مبارک رمضان نمایشگاهی با عنوان «آسمان حسین(ع)» برگزار کرد که محور آن، بررسی عاشورای حسینی از منظر «ما رأیت ألا جمیلا‌» حضرت زینب (س) بود؛ موضوع جالب این اتفاق این بود که، قدیریان همه این کار‌ها را با هزینه شخصی و بنا بر دغدغه‌های خود به انجام رساند و اثرگذاری این نمایشگاه به حدی بود که نظر بسیاری از علما را به خود جلب کرد و شبکه افق نیز مستندی از مراحل ایجاد آن را به نمایش گذاشت. این فعالیت و خدمت تا جایی ادامه پیدا کرد که مستند «آسمان حسین» در ایام اربعین حسینی (ع)، در «کنگره بینالمللی لقاءالحسین» و در صحن اباعبدالله الحسین (ع) به نمایش گذاشته شد.