۱۳۹۶/۵/۲۳
شهید حججی نگاهش به آسمان و اهل بیت(ع) بود؛ متفکران اتفاقات منطقه را برای هنرمندان تبیین کنند

متن مصاحبه در پایگاه خبری حوزه هنری

سرویس : هنر های تجسمی

عبدالحمید قدیریان، هنرمند نقاش که اخیرا با موضوع خشوع فرشتگان در استقبال از شهید مدافع حرم در وصف شهید محسن حججی نقاشی معنوی و زیبایی ارائه کرد، تاکید داشت که تمام سعی‌اش این بوده تا حس واقعی شهید حججی از آن لحظه دردناکی که تنها نگاهش به آسمان، ملائکه و اهل بیت(ع) بود را به تصویر بکشد و به دلیل فرصت اندکی که داشت این اثر هنری را در قالب دیجیتال اجرا کرد.

این هنرمند نقاش در گفت‌و‌گویی که با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری داشت، درباره حال و هوایش از حسی که در ارائه این نقاشی با موضوع شهید مدافع حرم داشت و اینکه برای این نقاشی از چه تکنیکی استفاده کرده است، توضیح داد: در ابتدا باید بگویم به عنوان هنرمندی که در این مملکت زندگی می‌کند وظیفه خود می‌دانم که در رابطه با اتفاقاتی که به امنیت ملی، فرهنگ مقاومت، فضای داخلی و امنیت مرزهایمان برمی‌گردد، بی توجه نباشم؛ بر همین اساس پیرو این واقعه دردناک، به عنوان یک هنرمند وظیفه خود دانستم که عکس‌العملی هرچند کوچک از خود نشان دهم؛ زیرا این را خوب می­ دانم که توجه نکردن به آیات الهی عواقب سختی دارد. به همین خاطر تابلویی را شروع کردم و چون وقت و فرصت نداشتم تصمیم گرفتم تا با تکنیک دیجیتال کار را به اتمام برسانم.

او گفت: از آنجایی که به گفته مقام معظم رهبری ما در سیر نزول فرهنگی هستیم، و معتقدم که علت این نزول فرهنگی دور شدن از معنا و مفهوم و جایگاه فضای آسمانی دین است، تلاش دارم در هر اثر هنری، نوشته و صحبت‌هایم با اطرافیان و فضاهای هنری یادآور شوم که در دین، آسمان عنصر عظیم و مهمی است و نباید از آن غافل شویم بلکه باید ازآن بهره ببریم. حال اگر کسی مثل شهید محسن حججی در آن عکسی که دل همه ما را لرزاند، با غرور و وقار به مخاطبش نگاه می‌کند و آن گونه بر صحنه‌ پیرامون مسلط است، به خاطر آن است که او آن حیواناتی که در پیرامونش هستند را نمی‌بیند و در آن لحظه فقط نگاهش به آسمان، صالحان، شهدا، ملائکه و اهل بیت(ع) است. زمانی که به اهل بیت(ع) نگاه می ­کنیم و مدام و در هر لحظه در فضای اهل بیت(ع) تفکر و زندگی کنیم، مطمئناً آرامشی باورنکردنی و استوار و قابل ستایش پیدا خواهیم کرد. شهید محسن حججی به خاطر ارتباطی که با آسمان داشت، حسی که در عکس می‌بینید را در خودش بروز داد؛ به همین خاطر من به عنوان یک هنرمند سعی کردم حس ایشان را به مخاطب منتقل کنم و فضای حقیقی آن لحظه را به تصویر بکشم.

قدیریان در بخشی دیگر از این گفت‌و‌گو با توجه به سالروز مقاومت اسلامی درباره اینکه چه ابعادی از مفهوم مقاومت اسلامی در آثار هنرهای تجسمی از جمله نقاشی می‌گنجد و بهتر است از چه زاویه‌ای به این موضوع نگاه کرد، اظهار کرد: وقتی صحبت از یک اثر هنری می‌شود، در اصل راجع به یک فضای تفکری سخن به میان می آید؛ به همین خاطر ما عموماً در این نوع نگاه مشکلات اساسی داریم، به دلیل اینکه هنرمندان ما توسط اهل تفکر تغذیه نمی ­شوند. این نوع اتفاقاتی که در منطقه‌ و پیرامون ما رخ می‌دهد باید تبیین ‌شود، یعنی درواقع متفکران ما این اتفاقات منطقه‌ای را تبیین نمی‌کنند. اینکه مجموعه‌ای از افراد غیرتمند که مسلمان هستند با حیواناتی به نام داعش مبارزه می‌کنند، ظاهر داستان است و طبیعی هم است که به هر گروهی این حیوانات وحشی حمله کنند، آن گروه برای درهم کوبیدن دشمن، انسجامی را تشکیل می‌دهند تا بتوانند آن ها را سرکوب کنند.

وی همچنین در پاسخ به اینکه چه ضرورتی برای پرداختن به موضوعی همچون مقاومت اسلامی در کشورهای منطقه‌ای برای هنرمندان عرصه تجسمی در حوزه نقاشی وجود دارد، خاطرنشان کرد: ضرورت در حوزه‌های مختلف کمی با هم فرق دارد. به عنوان مثال از لحاظ امنیتی، اجتماعی و سیاسی تا حدود زیادی همه ما می‌دانیم که پرداختن به این موضوع برای امنیت کشورمان بسیار مهم است، اما مهم‌تر از این نوع نگاه­ ها، این است که ما به آیات قرآن توجه کنیم که در آن وعده‌های الهی ذکر شده است؛ یکی از آن وعده‌ها، نابودی اسرائیل است. طبیعتاً برای اینکه این وعده الهی عملی شود باید توسط خداوند مقدماتی چیده شود . طبق آیه چهار سوره اسراء، خداوند وعده داده که اسرائیل به خاطر فسادی که در جهان ایجاد کرده است، توسط گروهی که خداوند آن ها را حزب‌الله نامیده، نابود خواهد شد. پس اتفاقات منطقه بسیار عقلانی و یک باید الهی است تا گروه‌ حزب الله تشکیل شود. تا زمانی که ما با این نوع نگاه به پیرامون خود بنگریم، کارهای هنری ما از فضای سفارشی خارج شده و تبدیل به یک عمل عبودی می‌شود؛ چرا که عبد الهی زمانی عبد است که تلاش کند در راستای خواست معبود حرکت کند. خوشا به حال کسانی که به آیات الهی توجه دارند و از طریق آن خواست خدا را متوجه می­ شوند و خود را با آن هماهنگ می­ کنند. تولیداتی این‌چنین از ارزش والایی برخوردار خواهند شد.