آموزه‌های معرفتی؛ نقصان هنر امروز/ هنر تجسمی انقلاب نیازمند مانیفست 1392/01/26

 

عبدالحمید قدیریان

نشست پژوهشی هنرهای تجسمی انقلاب/۳

قدیریان: آموزه‌های معرفتی؛ نقصان هنر امروز/ هنر تجسمی انقلاب نیازمند مانیفست

خبرگزاری تسنیم: عبدالحمید قدیریان نقاش پیشکسوت انقلاب گفت: حتی اگر همه امکانات را برای هنرمند امروز مهیا کنیم باز هم به دلیل نقصان در پارامترهای معرفتی، در تولید آثار مبتنی بر آموزه‌های انقلاب اسلامی با مشکل مواجه خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، عبدالحمید قدیریان؛ نقاش و طراح صحنه، که یکی از سخنرانان نشست پژوهشی هنرهای تجسمی انقلاب اسلامی بود، با اشاره به عنصر حقیقت‌جویی انسان هنرمند در تاریخ هنر، گفت: انسان هنرمند مانند ژولیده‌ای است که با سرگشتگی از حقیقت جهان می‌پرسد و همواره در پی کشف حقیقت و اصل غایی جهان است؛ این رویکر در تاریخ هنر غرب به ظهور سبک‌های مختلف هنری منجر شده است.

قدیریان افزود: متناظر با تغییر جهان، منظر انسان‌ها از جمله هنرمندان تغییر می‌کند و در هر فضایی نوع نگرش و برخوردشان به جهان پیرامون دچار تحول می‌شود که در تاریخ هنر بسیار تاثیرگذار است؛ از این رو منظر و دیدگاه در هنر بسیار دارای اهمیت است که برای بررسی هنر انقلاب باید به آن توجه ویژه نمود.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) ترجمان جدیدی از اسلام عرضه کردند و ما را با جنسی از اسلام آشنا ساختند که پیش از ایشان اصلا وجود نداشت؛ اما اسلام را فراتر از پالایش روح و آداب مذهبی می‌دیدند و با اظهار اینکه تشکیل حکومت اسلامی هدف همه پیامبران بوده است به دیدگاه ما از اسلام رفعت و عظمت دادند.

این هنرمند انقلابی در ادامه اظهار کرد: این نگاه متعالی امام(ره) به اسلام هنر را هم تحت تاثیر قرار داد و پس از اینکه انقلاب اسلامی رقم خورد بسیاری از جوانان با جریانی همراه شدند که پارامترهای انقلابی آن بر حرکت رو به جلو، ظلم ستیزی و زنده‌کردن این بینش متعالی از اسلام استوار بود.

قدیریان با بیان اینکه در این فضا هر هنرمندی از موسیقیدان گرفته تا سینماگر و نقاش با اشتیاق برای حضور در این صف می‌شتافتند، افزود: هنرمندان در آن فضا در ضمن کار و تولید آثار هنری همچنین از نکاتی که توسط صاحب‌نظران و بزرگان انقلاب اسلامی اظهار می‌شد درس می‌آموختند و در حین کار خود را پرورش می‌دادند. موفقیت هنرمندان در دهه نخست انقلاب اسلامی به دلیل وجود این اتمسفر مملو از انگیزه و آموزه‌های معرفتی انسان‌ساز بود.

این هنرمند خاطرنشان کرد: اگر امروز می‌خواهیم رکود هنر انقلاب را بررسی کنیم باید به این مولفه‌ها بشناسیم و برای جبران آن‌ها در زمان حاظر تلاش کنیم؛ وقتی تزریقی فکری و معرفتی برای هنرمند انقلاب اسلامی وجود ندارد و انگیزه‌ای در او بیدار نمی‌شود چگونه می‌توان از او امید خلق آثار شاخص و فاخر داشت.

وی با اشاره به بحث نقد در هنر انقلاب اسلامی، گفت: در دهه نخست انقلاب لحن همه دوستان و همکاران هنری لحن اصلاح‌گر بود و همه به نوعی به دنبال اصلاح بودند نه تخریب دیگران؛ هیچ یک از هنرمندان این عرصه پشت دیگری سخن نمی‌گفت بلکه می‌دانست حرکت درست من باعث درست حرکت کردن جمع و خود او خواهد شد؛ هنر انقلاب اسلامی امروز نیازمند همین لحن اصلاح‌گرایانه است.

قدیریان گفت: هنر تجسمی انقلاب اسلامی هنوز فاقد یک مانیفست دقیق مبتنی بر آرمان‌های انقلاب اسلامی است تا هنرمندانی که وارد این حوزه می‌شوند بتوانند بر مبنای آن دست به خلق آثار بزنند؛ به همین دلیل هنر هم معیارهایمان در سنجش آثار هنری انقلاب همان معیارهای هنر غرب است.

وی افزود: هنر انقلاب از جنس هنر غرب نیست بلکه بحث آن بحث نور و خورشید و معنویت است؛ باید از منظر و معیارهای دیگری جدای از معیارهای هنر غربی به آثار این هنر نگریسته شود.

این هنرمند انقلابی در بخش دیگری از سخنانش گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های هنر انقلاب اسلامی در دهه نخست خود این بود که هنرمند این عرصه خود را نمی‌دید؛ یک فرد و کس نبود، بلکه همه در خدمت یک نور عظیم بودند. اگر می‌خواهیم به هنرمان به آن روزها نزدیک شود باید خود را نادیده گرفته و از شخصیت خود در هنرمان چشم بپوشیم و برای ارزش‌هایی که به اعتقاد ما الهی است دست به خلق آثار هنری بزنیم؛ اساسا شخصیت حجاب می‌آورد.

قدیریان گفت: هنرمند انقلاب اسلامی "من" نیست بلکه تجلیات الهی در او حلول کرده است و این موضوعی است که امروز به شدت با آن مشکل داریم و من معتقدم حتی اگر همه امکانات را هم برای هنرمند امروز مهیا کنیم به دلیل نقصان در پارامترهای معرفتی با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: موفقیت در آن ده سال نخست به خاطر صداقت و خودشکنی بود که در هنرمندان آن دوران دیده می‌شد اما امروز کمتر می‌توان از آن سراغ گرفت؛ صداقت ایمان به بار می‌آورد و این مومنانه کار کردن باعث نفوذ هنر در مخاطب می‌شود.

قدیریان با بیان اینکه هنر انقلاب اسلامی پسوند اسلامی را یدک می‌کشد، خاطرنشان ساخت: تا پایگاه این هنر را درست نشناسیم نمی‌توانیم بر مخاطبان تاثیر بگذاریم. هنر انقلاب اگر مقدس است بواسطه آرمان‌هایی است که از آن‌ها سخن می‌گوید و به دنبال نهادینه کردن آن‌هاست و الا هنر انقلاب به خودب خود مقدس نیست؛ بنابراین باید خاستگاه و ذات هنر انقلاب اسلامی را به درستی بشناسم و به آن‌ها پایبند باشیم.

این پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی در پایان اظهار کرد: برای تدام بخشیدن به هنر انقلاب اسلامی نیازمند مهندسی فکر هستیم؛ به مانیفست و تحلیل و تبیین مبانی فکری انقلاب اسلامی نیاز داریم.

 
http://www.tasnimnews.com/Home/Single/42059